H.J. BESARIS UIT HET MUSEUM II In 1913 werden in Zutphen Onafhankelijkheidsfeesten gevierd. Een van de ge beurtenissen was een historische optocht op 3 juli van dat jaar. Deze 'Gecostu- meerde ommegang', in totaal bestaande uit 434 personen, trachtte een beeld te geven van Zutphens geschiedenis. De optocht was verdeeld in 7 groepen. De eerste en tweede groep waren in deze stoet de meest belangrijke. Deze groepen verbeeldden de 14e en 15e eeuw, waarin belangrijke namen als Reynald van Gelre (neergezet dor G. Koordeman), Maria van Bourgondië (mej. M. Nierstrasz) en hertog Karei de Stoute, uitgebeeld door mr. H. B. Ver Looren van Themaat. De derde groep bestond uit Sir Philip Sidney met zijn legertje, en beeldde zo het jaar 1586 uit. H. de Roo vertolkte de rol van Sidney. Groep vier verbeeldde Zutphense klokkengieters in het jaar 1642, met daarbij natuurlijk de gebroe ders Hemony (Joh. IJkelen en H. Scholten). Een 18e eeuws muziekcorps vorm de groep 5. Hiervoor stonden 20 leden van 'Crescendo' garant. Groep zes beeldde Zutphens onafhankelijkheid in 1813 uit, onder bewind van burge meester Op ten Noort, vertolkt door een nazaat, Jhr. L. F. Op ten Noort. Zut phen 1913 vormde de zevende groep: een landauer met de heren H.H. J. Gim- berg en B. Weijman en 2 leden van de Optocht-commisie. De stoet werd geslo ten door een 14 man sterk muziekcorps. Van deze optocht is een serie van 10 aquarellen gemaakt welke in maart van dit jaar werd aangekocht door de Vereniging van Vrienden van de Stedelijke Musea. De maker van deze aquarellen is helaas onbekend. Groep 6 in de optocht, voorstellende de herovering van Zutphens Onafhankelijkheid in 1813. 59 »>M

Zutphen (vanaf 1982) | 1987 | | pagina 29