P. BITTER In dit artikel zal ik enkele laatmiddeleeuwse leervondsten bespreken, die te voorschijn zijn gekomen bij graafwerk in de Zutphense binnenstad in 1984. De vondsten zijn afkomstig van vier plaatsen, die in dit artikel verder met een af korting zullen worden aangeduid: - 'Ba': Bakkerstraat, rioleringswerkzaamheden, maart 1984, in een 1 meter dikke ophogingslaag met vondsten uit de tweede helft 13de eeuw - 'Ko': Kolenstraat, rioleringswerkzaamheden, augustus 1984, in een even dikke ophoging uit de tweede helft 13de eeuw2, - 'Lhs': Lieveheersteeg, rioleringswerkzaamheden, oktober 1984, in een op hogingslaag uit de 15de eeuw3, - 'Wa': Waterstraat, archeologisch onderzoek, juli-augustus 1984, in een ophoging uit de tweede helft 13de of 14de eeuw.4 De vondsten Ba, Ko en Lhs zijn verzameld door M. Groothedde (lid van de ar cheologische werkgroep), die menige vrije dag doorbracht bij de graafwerk zaamheden voor de vervanging van rioleringen. De vondsten worden momen teel bewaard in het Stedelijk Museum te Zutphen. Leer is een erg vergankelijk materiaal, dat alleen in specifieke omstandighe den in de grond bewaard blijft. Hiervoor is een vochtig milieu, afgesloten van lucht, noodzakelijk. De Zutphense vondsten waren dan ook afkomstig uit iets vochtige lagen zandige klei, die voor ophogingen waren aangebracht. De con servatie was matig tot slecht. Dit komt ook, doordat het voornamelijk gaat om schoenen, die destijds door de dragers waren weggegooid omdat ze waren ver sleten. Bij de berging is het leer tijdelijk met water in afgesloten plastic zakken ge daan, mits koel en donker bewaard blijft het dan nog enige tijd wel goed. Na het schoon wassen en tekenen van de kwetsbare leerfragmenten en determinatie van de leersoort (door de auteur met een 12/50 x binoculair) is het leer gecon serveerd in een soort kunstwas, 'P.E.G.' polyethyleenglycol).5 Het betreft voornamelijk delen van schoenen. De enige uitzonderingen zijn een fragment van een messchede (Lhs-1) en een stuk van een riem met koperen siernagels (Lhs-2). Er zijn fragmenten gevonden van tientallen schoenen (ge heel of incompleet: 46 stuks bovenleer of schachtaanzetstukken, 15 zolen en diverse onderdelen), maar van slechts 12 fragmenten kon het model schoen worden geïdentificeerd. Middeleeuwse schoenen waren geheel van leer, ook de veters. Soms hadden ze een houten zool, maar meestal was ook dit onderdeel van leer. Middeleeuwse 44 MIDDELEEUWSE SCHOENEN UIT ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 1987 | | pagina 14