Eén van de opvallendste artikelen is de verplichting om vier kosteloze aan sluitingen te realiseren: er moet een verbinding worden aangelegd tussen de 'centrale' en het huis van de burgemeester, het huis van de algemeen brandmeester, het politiebureau en het telegraafkantoor. De commissie erkent dat dat voor de concessionarissen financieel nadelig is. Daarom stelt zij voor een lokaal in het Wijnhuis beschikbaar te stellen 'om niet' voor het centraal- bureau van de telefoonmaatschappij. De raad bepaalt dat er een verbinding moet komen tussen de aangeslotenen en de politiepost (eveneens in het Wijnhuis), zodat men, wanneer er alarm gege ven moet worden, direct verbinding heeft met de politie. Die kan dan zien wie de beller is. Via een bijzonder recht mag de politie dan naar de telefooncentrale gaan om aldaar degene die gealarmeerd heeft terug te bellen en te vragen wat er aan de hand is. Het raadslid Labrijn heeft de meeste 'verbeteringen' in het ontwerp van de Voorwaarden voor de aanleg van het net. Maar raadslid Van Nispen doet er nauwelijks voor onder. Het raadhuis wordt niet kosteloos aan gesloten, zoals eerstgenoemde wilde als tegenprestatie voor het gratis beschik baar stellen van het 'lokaaltje'. Burgemeester en Wethouders hebben het recht toestellen en andere apparatuur goed- of af te keuren. Alle veranderingen die de concessionarissen willen aanbrengen, moeten eerst door B en W worden goedgekeurd. Het lijkt erop of het college zich alleen maar met telefoonzaken bezig hoeft en heeft te houden In die tijd is alle materiaal nog niet van zoda nige kwaliteit dan men de aanleg ervan met een gerust hart kan overlaten aan maatschappijen. Al is er nog vóór 1900 sprake van door de minister 'goedge keurde' en niet-goedgekeurde toestellen, draden en lijnen. Na afhandeling van het laatste artikel van de Voorwaarden wordt besloten dat de concessie verleend wordt aan de heren Van Bueren en Henny. De conces sie geldt voor een periode van 25 jaar. In die tijd kan de maatschappij het te investeren kapitaal (begroot op ƒ20.000,00) afgeschreven hebben. Waarom is gekozen voor deze twee? Niet omdat het Zutphenaren zijn, maar omdat zij goede contacten hebben met de al eerder genoemde firma Bell Tele- phoon Maatschappij. Zij hebben er zelfs een overeenkomst mee gesloten wat betreft de aanleg van Zutphen. Eigenlijk kiest de raad niet voor de concessie aanvraag van Van Bueren en Henny, maar voor de firma Bell. Dan is men er in ieder geval helemaal zeker van dat Zutphen goede mogelijkheden krijgt voor 'intercommunale gemeenschap' in de toekomst. Tarieven In dezelfde voorwaarden wordt opgenomen dat iemand die een telefoontoestel thuis wil hebben daarvoor hoogstens ƒ8,75 per kwartaal mag betalen. Dit be drag mogen de concessionarissen niet te boven gaan. En dan te bedenken dat dat 25 jaar zo moet blijven 4

Zutphen (vanaf 1982) | 1987 | | pagina 6