Tarieven Nu Zutphen aangesloten is aan het intercommunale telefoonverkeer, wordt het tijd de tarieven, vastgesteld door het Rijk, te bezien. Het blijkt dat deze tarie ven stoelen op die van 1892. Per perceel kost een aansluiting 35,00. Heeft men bij de aansluiting gebruik gemaakt van dubbeldraadse geleidingen, dan dient 45,00 betaald te worden. Percelen die gelegen zijn buiten de gemeentegrens, maar binnen de zone waar voor het Rijk concessie heeft verleend, dan mag per 100 meter drie gulden per jaar extra berekend worden. Een tweede telefoontoestel (dat kon toen ook al!) kost jaarlijks 15,00; wanneer het in een ander perceel staat dat in het perceel waarin het hoofdtoestel zich bevindt, dan kost het per jaar 20,00 extra, en zonder dat gebruik gemaakt behoeft te worden van kabeldraden ('huistele foon') dan is dat ook mogelijk: kosten per jaar ƒ30,00. Bellen vanuit een telefooncel kost per drie minuten een dubbeltje, althans het bellen vanuit de cel naar iemand die aangesloten is op het intercommunale net. Dit is dus het 'stadstarief' dat toen ook aan een tijdslimiet gebonden was. Wil iemand hierbuiten bellen, dan geldt het tarief voor de intercommunale rijksver bindingen, verhoogd met een dubbeltje. In de ruzie met het gemeentebestuur wordt gezegd dat, wanneer het college vasthoudt aan het feit dat de Z.T.M. het tientje extra niet mag heffen, Zutphen dan verstoken zal blijven van internationaal verkeer. De gemeente haalt bak zeil. Het einde van de Z.T.M. De Z.T.M. is een goed draaiende maatschappij geweest. Pas in april 1918 be sluit de raad van de Gemeente Zutphen om jaarlijks huur te vragen voor het gebruik van het lokaal in het Wijnhuis: ƒ150,00 per jaar. Maar dan is al te voorzien dat de Z.T.M. bezig is aan z'n laatste jaren. Op 1 april 1920 komt het einde van de Z.T.M. Het Rijk, 'het alles opslokken de Rijk' zoals de krant10 schrijft, neemt de exploitatie over. De Z.T.M. zal geli quideerd worden. Bijna 27 jaar heeft de maatschappij bestaan; ze werd opge richt in 1893 en op 8 april van dat jaar werden de statuten bij Koninklijk Besluit goedgekeurd. In de 'grafrede' die de krant wijdt aan het verdwijnen van de Z.T.M., wordt de loftrompet gestoken over deze plaatselijke maatschappij, die bijna 700 aansluitingen heeft in Zutphen. Het Zutphense telefoonnet wordt nu geëxploiteerd door het Rijk. Wat mag men verwachten? Het zal duurder wor den: nieuwe abonnees gaan 55,00 betalen 20,00 méér dan de bestaande aan- sluitingskosten). Vanaf nu worden ook 'kosten van aanleg' in rekening ge bracht ad 50,00. Dat is een tijdelijke maatregel omdat de materialen zo duur zijn en zo moeilijk te verkrijgen. Tijdelijk? 'Wij weten echter dat bij den Staat 14

Zutphen (vanaf 1982) | 1987 | | pagina 16