Ik citeer de Nederlandse vertaling van zijn loftuitingen op Zutphen7: 'Ner gens ziet men haastwerk; Zutphen is een echt modelnet en het zou voor bepaal de telefoonadministraties en -maatschappijen, de Engelse niet uitgezonderd, de moeite lonen om hun technici erheen te sturen als ware het een school.' Van Bueren, de man achter het Zutphense net, heeft succes gehad met zijn eis dat alleen het allerbeste materiaal en alleen maar de modernste methoden mochten worden gebruikt en toegepast. De combinatie van alle technische snufjes heeft van het Zutphense net een Europees model gemaakt. De aansluitingen Na drie maanden draden trekken, met alle erbij komende werkzaamheden, kan dan op 1 juli 1893 het plaatselijk telefoonnet in gebruik genomen worden. Met negen lijntrekkers is er aan dit grote karwei gewerkt. Acht grote stellingen, zo als op het Wijnhuis 'sieren' de stad, acht kleine stellingen zijn daar aangebracht waar dat nodig is, en de al eerder genoemde 14 telefoonpalen met een hoogte van 18 tot 25 meter bepalen het nieuwe gezicht van Zutphen. In totaal is er 83 km silicium-bronsdraad gebruikt, bevestigd aan 1896 isolatoren. Ruim 100 aansluitingen zijn gerealiseerd. Alles is klaar voor het grote moment: de ope ning van de centrale. Op zaterdag 1 juli 1893 is dat een feit. Volgens een advertentie in de krant8 is de dienst al om acht uur 's morgens begonnen. In de krant van 30 juni staat de eerste advertentie van de winkel in luxe- en huishoudelijke artikelen, de fir ma Koning-Siebelink, Sprongstraat 1. Aangesloten onder nummer 56. Alle begin is toch weer moeilijk. Kinderziekten moeten overwonnen worden. Vandaar dat de Z.T.M. een week later in de krant deze advertentie plaatst: 'Den geabonneerden wordt in het belang van eenen goeden dienst aangeraden, wanneer zij anderen oproepen, flink te schellen, door de kruk van den toestel bijv. 12 malen om te draaienHet cursieve gedeelte staat in de advertentie vet gedrukt. Wie schaffen zich een telefoontoestel aan? Daarvoor heb ik gezocht in adver tenties van winkeliers, in het Adressenboek van Zutphen over diverse jaren, en in de Stedelijke Bibliotheek. Het zoekwerk levert deze eerste tien abonnees op: 1. B. Cuperus, predikant, Deventerweg l9 2. Buitensociëteit, Coehoornsingel 3. B. A. Albers, zeepzieder, Coehoornsingel 22 4. A. J. W.van Doorninck, le luitenant der Huzaren, Coehoornsingel 28 5. A. A. M. Schmidt v/h Friedr. C. Günther, winkel in brillen, buikgordels, elastieke kousen etc. Rozengracht 17 6. B. E. Onderwater, Deventerweg 49, kassier 7. Redactie Zutphense Courant, Groenmarkt 19 11

Zutphen (vanaf 1982) | 1987 | | pagina 13