Bij de aanleg is men erg praktisch te werk gegaan: meteen al krijgen alle aan geslotenen een dubbele draad. Wanneer Zutphen toe is aan intercommunaal verkeer, is het geen enkel probleem deze fel begeerde 'gemeenschap' tot stand te brengen. Zutphen wordt ondermeer vanwege deze dubbele geleidingsdraden hooggeprezen door Collette! Kostenbesparend in de toekomst. Maar, dat was voor de concessionarissen wel duidelijk, ook duurder in aanleg. Het heeft meer dan ƒ6.000,00 extra gekost. Geld dat er pas op termijn uit zou komen. Er is bij de aanleg van het telefoonnet hoogwaardig materiaal gebruikt: bronsdraad in plaats van staaldraad. Bronsdraad is veel beter bestand tegen in vloeden van buitenaf (weer en milieu) en levert bij vervanging nog een aardige restwaarde op. Staaldraad verroest mettertijd en heeft dan vrijwel geen waarde meer. De telefoondraden zijn anderhalve milimeter dik en hebben een draagvermo gen van 120 kg. De stellages die op de daken gebouwd worden, zien er soms vervaarlijk uit. Maar aan alles is gedacht: veiligheid, betrouwbaarheid en dege lijkheid. Dat zijn de sleutelwoorden voor de Z.T.M. In heel de stad komen slechts 14 telefoonpalen. Voor sommige ingezetenen was dat trouwens net één paal te veel, omdat die voor hun huis geplaatst werd Bij de aangeslotenen is thuis geplaatst een microfoon (systeem Ericsson), een telefoon Bell en een gewone magneto-inductor, compleet met bliksemaflei- der(!), en een kastje met batterijen, op een plank gemonteerd en aan de muur bevestigd. De centrale (om dat wijdse woord toch maar te gebruiken) heeft een capaciteit van 160 aansluitingen. Deze bestaat uit twee geheel op zichzelf staan de gedeelten, elk bestemd voor 80 aansluitingen. Bij druk telefoonverkeer kun nen twee telefonistes tegelijk werken, ieder aan een eigen 'unit'Via een simpele verandering in de installatie zijn de twee gedeelten tot één samengevoegd, zodat één telefoniste de hele centrale kan bedienen. Over de technische details wil ik in dit artikel niet te veel zeggen. Wie daarin geïnteresseerd is, doet er goed aan het artikel van Collette te lezen en de pagi na's die het jubileumboek van de PTT aan Zutphen besteed heeft. Dan wordt ook duidelijk waarom Zutphen zo hooggeprezen mag worden: het nieuwste van het nieuwste, en het beste van het beste is verwerkt in dit telefoonnet. Zut phen heeft meteen een voorsprong op alle bestaande netten in Nederland en ge niet zelfs internationale belangstelling! In het boek 'The telephone systems of the continent of Europe' van A. R. Bennet staat een opsomming van alle in Ne derland voorkomende lokale telefoonnetten eind 1894. Bell heeft in 16 plaatsen netten aangelegd met in totaal 4.373 aansluitingen. Van Bork Co in 10 plaat sen, goed voor 1.983 aansluitingen. Daarnaast zijn er dan in vijf steden particu liere maatschappijen die samen 952 aansluitingen verzorgen. Hieronder wordt ook gerekend de Z.T.M. die op een bevolking van 17.004 inwoners 141 tele foonaansluitingen heeft. 10

Zutphen (vanaf 1982) | 1987 | | pagina 12