Wie zijn de aandeelhouders? Ik noem geen namen6 maar volsta met een op somming van de diverse beroepen van de aandeelhouders. Dat geeft veel meer licht op de zojuist gestelde vraag. Aandeelhouders zijn bijna allemaal belang hebbenden, maar niet uitsluitend. Onder de aandeelhouders bevindt zich ook een koopman uit Amsterdam. Later blijkt dat iemand te zijn die vennoot is van Bell. De aandeelhouders zijn: behanger (woninginrichter), houtkoper, koop man, le luitenant der huzaren, apotheker, tandarts, smid, steenfabrikant, kas sier, advocaat-procureur, stalhouder, leerlooier, zeepzieder, uitgever en dok ter. De Zutphense elite, om het maar met dat woord te formuleren, ontbreekt. Naar huidige begrippen misschien heel opmerkelijk, maar voor die dagen toch niet: telefoneren is in die dagen iets ordinairs. Wie een boodschap wil doorge ven aan een ander, doet dat via de knecht of de meid, doet dat via een brief, maar niet via de telefoon. Onvoorstelbaar voor ons, die de telefoon zo gewoon vinden De directeur van de ZTM blijft niet lang in deze functie. Hij kan kennelijk niet aarden in Zutphen. Het gezin Van Bueren vertrekt eind maart 1896 naar Den Haag. Maar ook commissaris Henny ziet zich genoodzaakt zich terug te trekken als commissaris. Hij wordt per 1 januari 1894 directeur van 'De Neder landen' in Den Haag. Op 9 april wordt hij uit het bevolkingsregister van onze stad uitgeschreven. In plaats van Van Bueren wordt Mr. M.Rom Colthoff, procureur en advocaat, secretaris van de Kamer van Koophandel alhier, direc teur. Hij blijft in die functie tot 1920. Bij de exploitatie van de telefoon behoort ook een telefoniste. Twee telefo nistes van het eerste uur zijn geweest mej. M. Soerewijn en mej. B. Schwarz. De dames blijven doorgaans niet langer dan een paar jaar in dienst. In 1900 wordt het aantal uitgebreid tot drie, in 1904 komt er een dame bij, in 1910 treedt de vijfde dame in functie en in 1914 bereikt men de top: zes telefonistes. Dan is er ook een monteur-lijnwerker en een hulp-monteur in dienst. Boven dien is er al sinds 1900 een nachtdienst. Deze wordt waargenomen door een man, dhr. J. Bax Jr. De firma Bell heeft de aanleg van het telefoonnet gerealiseerd. In het artikel van Collette is een kaartje opgenomen van de vier routes die zijn aangelegd. In totaal gaat het om meer dan 2 km draad. De vier routes zijn: A. vanaf het Wijnhuis naar de Naadzak, via de Beukerstraat naar de Beekstraat, Halterstraat en Lieve Vrouwestraat, naar de woning van dhr. Henny in de Rozenhoflaan; deze route is bij de kazerne Isendoorn gesplitst: het andere gedeelte eindigt bij de Buitensociëteit. In de binnenstad is er, bij de oversteek van het Oudewand nog een aftakking naar de Oranje sociëteit. 8

Zutphen (vanaf 1982) | 1987 | | pagina 10