Iets heel anders vond ik in de Zutphensche Courant van 1892. Het gaat om twee advertenties: 1. De Echte Deventerkoek is dagelijks versch verkrijgbaar bij de Heeren W. J. G. Starink en F. Starink. Klopman Baerselman Hofleveranciers Nieuwstraat Deventer. 2. De Fa. Jb. Bussink Fabrikant der echte Deventerkoek de van Oudsher Gekroonde Allemansgading te Deventer heeft de eer u te berichten dat haar fabricaat voortaan bij de Hr. D. W. Schoonman te Zutphen verkrijgbaar zal zijn tegen gewonen Deventer winkelprijs. Op het eerste oog niets bijzonders, maar bij nader inzien blijken de heren W. J. G. Starink, F. Starink en D. W. Schoonman boekhandelaren te zijn. Van mijn vader, A. C. Kreijenbroek, hoorde ik dat de bakkers fabriekskoek als een concurrentie artikel beschouwden omdat ze zelf ook koek bakten. Daarom wil den ze deze koek niet verkopen en vandaar een boekhandel als verkooppunt. Pas rond de Eerste Wereldoorlog veranderden de bakkers van mening. J. Kreijenbroek In de afgelopen maanden is er in de plaatselijke pers veel te doen geweest over de straatnaamgeving in de Polsbroek: Staan de straatnaambordjes wel op de goede plaats? Van de heer D. Douwes, Almenseweg 3 te Warnsveld, ontving de redactie een brief over de 'Douwesplaats'. Uit het verhaal van de heer Douwes blijkt duidelijk hoe in de vorige eeuw de Polsbroek werd volgebouwd en hoe de straatnaamgeving destijds tot stand kwam: 'De broer van mijn grootvader heette Herman Douwes. Deze Herman woon de in de Rodetorenstraat in het huis met de hoge stoep en de gekleurde luiken (De Munt). Hij was aannemer met een timmer- en metselbedrijf. Hij was eige naar van een terreintje in de Groensteeg. Hier bouwde hij enige huisjes om te verhuren. De mensen die daar woonden zeiden: We wonen op Douwes' plaats. Herman had hier ook een hele stapel gesorteerde afbraak liggen: prachtige deu ren met passende kozijnen, planken, balken, enz. Als hij een paar slappe weken had zei hij tegen de knechten: Ga maar naar de plaats en bouw er een paar huis jes bij. Hij bouwde o.a. het station in Zutphen en ook het ziekenhuis aan de Coehoornsingel.' 109

Zutphen (vanaf 1982) | 1986 | | pagina 15