ZUTPHENS ALLERLEI In 1984 startte in dit blad de rubriek 'Zutphens Allerlei'. Ten einde deze rubriek weer nieuw leven in te blazenherhaalt de redactie nog eens de oproep die toen aan de lezers werd gericht: Waarschijnlijk zijn er veel leden van de Historische Vereniging Zutphen die iets weten of ontdekken dat anderen ook interessant zouden vinden, zonder dat hierover een uitvoerig artikel geschreven kan wor den. Ook kunnen er vragen zijn over zaken die met de geschiedenis van Zut phen te maken hebben, bijvoorbeeld naar aanleiding van een artikel in Oud- Zutphen. De bedoeling van onze nieuwe rubriek "Zutphens Allerlei" is dat U daarin korte opmerkingen of vragen kwijt kunt. Op die vragen komt hopelijk vanuit de lezerskring een antwoord dat eveneens in de rubriek geplaatst kan worden'. Hieronder al enkele voorbeelden. Lezend in archiefstukken kom je soms dingen tegen die best het vermelden waard zijn, zonder dat er een heel verhaal in zit. In de aantekeningen van Gim- berg kwam ik bijvoorbeeld de volgende twee notities tegen: 1. Op 16 april 1919 benoemden burgemeester en wethouders tot tijdelijke klerk ter gemeentesecretarie mej. H. J. Meijhof, geboren te Zutphen op 25 mei 1895 en wonende Laarstraat 7. Zij was de eerste vrouwelijke klerk op de Zutphense gemeentesecretarie en heeft tot 1 november 1922 op het gemeentehuis gewerkt. 2. Bij het huwelijk van E. J. Haijtink op woensdag 21 september 1927 met mej. G.H. Groeve was haar zuster mej. J. Groeve getuige van de bruid. Dit is het eerste huwelijk in Zutphen waarbij een vrouw als getuige optrad. Dit kon omdat er in 1927 een wetswijziging had plaatsgevonden. In een com mentaar hierop in 'van den Helms handboek voor de ambtenaar van de burge- lijke stand', waarop ik door de afdeling burgerzaken attent werd gemaakt, staat onder meer: 'Door deze wijziging van art. 20 is een einde gekomen aan den ongewenschten toestand om de vrouw niet waardig te keuren een zoo sim pele getuigenis af te leggen'. De wet werd gewijzigd op 23 juli 1927 (St.BI. no. 270). Zutphen was er dus vrij snel bij met de eerste vrouwelijke getuige. 108

Zutphen (vanaf 1982) | 1986 | | pagina 14