De buurtschap Leesten in 1778. In het midden is het Meyerink getekend. (Kaart van de stad Zutphen en Haare Environs door Hot linger, Smedeken en Berken, detail) druk. Hij heeft voorts de indruk te behoren tot een ouder en kleiner gebouw en dan werpt zich een vergelijking met het spieker aan de Heerlerweg te Vier- akker op, dat een enigszins vergelijkbaar grondplan heeft. Ter oriëntatie: een spieker is een gebouw dat stamt uit de tijden dat de pacht nog in natura (graan) betaald werd en dat graan werd opgeslagen in een spieker. De naam is afgeleid van het Latijnse spicarium (spica korenaar). Zo'n gebouwtje had een kelder met erboven een woonverdieping voor de beheerder en daarboven nog één of twee graanzolders. Ze hielden het midden tussen een voorraadschuur en een klein kasteeltje en groeiden soms uit tot een havesathe. Dat laatste nu is met het Meyerink niet gebeurd. Wel is het de woning van een landedelman geweest, gelijk uit de namen van de eigenaren zal blijken. In het begin van de zeventiende eeuw zal het bestaande huis te klein gewor den zijn en zal men besloten hebben tot vergroting, gepaard gaande met gedeel telijke nieuwbouw. Langs één van de lange zijden - die misschien de ingangs zijde was - heeft men de tegenwoordige voorgevel gebouwd, die dezelfde breedte heeft als de kelder. Aangezien het nieuwe huis breder moest worden, bouwde men aan de linkerzijde nog een stuk aan, dat gedekt werd met een lesse naarsdak. Ook naar de achterzijde werd het gebouw uitgebreid, zodat een ge heel nieuw huis met een grondvlak van 11 x 12,5 meter ontstond, bijna drie- 74

Zutphen (vanaf 1982) | 1986 | | pagina 4