In maart 1909 worden bioscoopvoorstellingen georganiseerd. Volgens de krant zijn deze een blijvende bekoring voor jong en oud. Er is zoveel belang stelling voor dat besloten wordt na een avond in de Legerzaal nog een avond te beleggen in de Buitensociëteit. Er worden films vertoond met als titel: 'De bijbel die moeder mij gaf', maar ook over een mevrouw die teveel lastig geval len wordt door bedelaars, en over een congres dat kort ervoor in Londen werd gehouden. Velen zullen zich ongetwijfeld ook de samenkomsten herinneren in de tent die opgesteld stond in een weide aan de Berkel achter wasserij Len derink. In 1962 doet Zutphen mee aan de actie 'Doe wat terug'. Deze landelijke actie wordt gehouden in het kader van het 75-jarig bestaan van het Leger des Heils in Nederland. In onze stad staan op 17, 18 en 19 mei mensen van allerlei kerken bij de bekende kerstpotten om geld in te zamelen voor dit doel. In een jubileum samenkomst in de Gereformeerde Kerk wordt het resultaat van de actie - ƒ4.603,79 - overgedragen. Eén van de sprekers, ds. Dekker, vertelde dat het dorp waar hij opgroeide eens bezocht werd door de evangelisatieboot van het Leger des Heils. De kinderen leerden van één van de Legermensen een bepaald versje. Diezelfde avond blijkt dat die man nu naast hem zit. Het is namelijk de bevelvoerend officier brigadier Drentje. In het jeugdjaar 1968 worden veel aktiviteiten ontplooid, o.a. kindersamen komsten met dia's, bijbelse films en een eierzoekwedstrijd op de zaterdag voor Pasen. In de eerste week van mei stelt de firma Kronenburg een etalage beschik baar voor propaganda-aktiviteiten. Verder worden op enige lagere scholen lezingen gehouden. Het muziekkorps en de zangbrigade hebben in de loop der jaren aan zeer veel evenementen binnen en buiten de Legerzaal meegewerkt, zoals aan de samenzang op de markt in het begin van de jaren zestig. Na de kerkdiensten kwamen mensen van diverse kerkgenootschappen naar de Hout markt om o.a. met Pasen en Pinksteren liederen te zingen. Regelmatig werd ook gezongen en gespeeld in het ziekenhuis en de gevangenissen. Het zou te ver voeren om alle aspecten van het Leger te belichten. Daarom twee in het oog springende activiteiten tot slot. In de eerste plaats de hulpverlening bij calamiteiten. Iedereen kent de beel den van de Legermensen die voor koffie en brood zorgen, bijvoorbeeld bij grote branden. Het andere vindt zijn oorsprong in 1898. In een advertentie is dan te lezen: Ter gelegenheid van het a.s. kerstfeest wordt door het Leger des Heils een maal tijd voor armen bereid. De aanvrage van toegangskaarten is groot, zelfs groter dan we verwacht hadden. Om dus in de behoefte te voorzien is ons toegestaan morgen, donderdag, in deze gemeente een collecte te houden. Deze wordt hartelijk aanbevolen. 90

Zutphen (vanaf 1982) | 1986 | | pagina 20