Sidney's dood leidde tot de verschijning van een grote hoeveelheid gedichten waarin hij werd betreurd. De universiteiten van Oxford en Cambridge gaven rouwbundels uit, en ook in Leiden werd hij herdacht. In de jaren nadien werd zijn werk, voornamelijk door de inspanningen van Sidney's zuster, de Gravin van Pembroke, uitgegeven, en werd zo toegankelijk voor een groot publiek. Vooral de laatste jaren wordt steeds duidelijker hoe belangrijk hij is geweest als dichter en schrijver. Daarom ligt het voor de hand dat de herdenking van zijn vierhonderdste sterfdag wordt aangegrepen voor het houden van een internationaal congres van geleerden en kenners van zijn werk, en is het eigenlijk al even logisch dat deze bijeenkomst belegd wordt in Zutphen, de plaats waar Sidney zijn dood tegemoet ging. Het congres, georganiseerd door het Sir Thomas Browne Insti tute van de Leidse Universiteit in samenwerking met de Gemeente Zutphen, met als thema '1586 and the Creation of the Sidney Legend', zal plaats hebben van 2 t/m 4 september, grotendeels in de Hanzehof. Een 150-tal deelnemers heeft zich hiervoor al aangemeld, maar het zal mogelijk zijn als toehoorder delen van het programma mee te maken. Rond dit congres vinden en vonden reeds zoveel activiteiten plaats, dat men in Zutphen wel kan spreken van een 'Sidney-jaar'. Ten eerste heeft onze eigen Historische Vereniging al op 14 mei een lezing georganiseerd waarin Dr. S. Groenveld voor een groot en aandachtig publiek de periode waarin Sidney leefde heeft geschetst, maar dan voorname lijk vanuit de Nederlandse kant bezien, zodat "duidelijk werd wat de gebeurte nissen waren die leidden tot de dood van deze Engelse edelman in onze Lage Landen. Van 20-22 juni wordt door het Suzato-collectief een concours van amateur- muziekensembles gehouden in het museum Henriette Polak over het onder- De beroemde laatste woorden van Sidney (calligrafie Trudie Demoed-Van Hoogstraten). 37 (Zn giving atcrbcttlc to a dying soldier Sir A "V 1 Cn bnttLe field* Philip ofZiitpken Sidney StISjS 15SÖ

Zutphen (vanaf 1982) | 1986 | | pagina 7