Na deze diplomatieke reis viel er voor Sidney op politiek terrein weinig meer te doen. Hij kon daardoor veel tijd besteden aan zijn literaire werk, dat overi gens pas na zijn dood zou worden uitgegeven. Naast enige verhandelingen en andere kleine stukken bestaat zijn oeuvre uit drie heel belangrijke werken: de Arcadia, een allegorische roman, die vele generaties schrijvers heeft beïnvloed; de Defence of Poetry, een verhandeling over de dichtkunst, als zodanig de eer ste in de Engelse literatuurgeschiedenis; en de sonnettencyclus Astrophil and Stella. In 1584 werd Willem van Oranje vermoord en in 1585 viel de belangrijke havenstad Antwerpen in Spaanse handen. Nu het overwicht zo sterk naar die kant begon over te hellen, vond Engeland eindelijk de tijd gekomen om de Nederlandse gewesten te gaan steunen. De aangeboden souvereiniteit wilde koningin Elizabeth echter niet accepteren, maar wel stuurde zij hulptroepen onder leiding van Sidney's oom, de Graaf van Leicester, tegen onderpand van enige strategische plaatsen, onder andere Vlissingen en fort Rammekens, waar over Sidney bevelhebber werd. In de winter van 1585 vertrokken de Engelsen naar Nederland, en in het voorjaar van 1586 ving de veldtocht aan. Erg veel succes hadden ze overigens niet: alleen Axel werd door Sidney, samen met prins Maurits, veroverd. Daarna verlegde Leicester de koers naar het noorden, in de hoop de Spanjaarden af te leiden. Nadat Doesburg was ingenomen, werd een poging gewaagd Zutphen van de Spanjaarden te bevrijden. De Engelse troepen legerden zich voor de stad. Toen kwam het bericht door dat een Spaans kon vooi Zutphen naderde om het garnizoen te ravitailleren. Dus werd er in de vroege ochtend, in de dichte mist, een hinderlaag gelegd. Maar toen de mist optrok, bleek er een zo grote overmacht aan de Spaanse zijde te zijn, dat de Engelsen zich na een kort en dapper gevecht moesten terugtrekken. Sidney had, volgens de overlevering, aan het begin van de strijd zijn dijstukken afgedaan, omdat een vriend van hem die ook niet droeg, en werd tijdens het gevecht juist in het onbeschermde been getroffen. Toen hij, zwaargewond en uitgeput door bloedverlies het strijdperk verliet, en men hem haastig wat te drinken bracht, zag hij een stervende soldaat verlangend toekijken, en meteen gaf hij het bevel de dronk naar deze man te brengen terwijl hij zei: 'Thy necessity is yet greater than mine' (Jij hebt het nu nog meer nodig dan ik). Zo althans vertelt het ons Fulke Greville, en of het werkelijk zo gebeurd is of niet, in ieder geval maakt het iets duidelijker waarom er rond Sidney zo'n legendarische verering is ont staan. Hij werd overgebracht naar Arnhem, waar hij kort daarna aan zijn ver wondingen bezweek. De Staten van Zeeland deden het verzoek hem te mogen begraven met alle mogelijke pracht en praal, maar het verzoek werd niet inge willigd; op een geheel zwart getuigd schip werd het lichaam van Sidney, na een ceremonieel afscheid in Vlissingen, naar Londen overgebracht, waar hij op bij zonder plechtstatige wijze in de St. Paul's Cathedral werd begraven. 36

Zutphen (vanaf 1982) | 1986 | | pagina 6