len, beheersten zij de toegangen tot Schelde, Maas en Zuiderzee. Een aantal ste den volgde, soms van buitenaf tot medewerking gedwongen, soms dankzij de invloed van ontevredenen binnen de muren. In juli belegden zij een vergadering die geen regeringsbevoegdheid had. Vervolgens erkenden deze Staten Oranje als stadhouder - een ambt dat hij vóór 1568 had vervuld. Intussen was 's prin sen broer Lodewijk vanuit Frankrijk binnengevallen en had hij Bergen in Henegouwen veroverd. Toen hij daar weldra door Alva's troepen werd bele gerd, trachtte Willem hem, vanuit Duitsland komend met verse soldaten, te ontzetten, maar vergeefs. Grote delen van de Lage Landen kregen nu met oor logsgeweld te maken. Na Bergen te hebben heroverd zette Alva de tegenaanval in. Via Maastricht en het Nederlands-Duitse grensgebied trok hij op het Oranjegezinde Zutphen aan, dat hij innam. Op deze wijze ontnam hij de prins, die naar Holland en Zeeland was gegaan, de verbindingen met Duitsland. Vervolgens rukte hij op tegen beide kerngewesten van opstandigheid. Eerst veroverde hij Haarlem, daarmee het Hollandse Noorder- van het Zuiderkwartier scheidend. Maar toen hij hierna Alkmaar trachtte te veroveren, van waaruit hij het Noorderkwartier zou kunnen beheersen, mislukte dat. Evenmin wist zijn opvolger Requesens in 1574 Leiden te overmeesteren, de centrale plaats van het Zuiderkwartier. Wél zette de nieuwe landvoogd een succesvol beleg van Zierikzee in gang, waarmee hij Holland van Zeeland hoopte te scheiden. Toen deze Zeeuwse stad in 1576 viel, beheerste Oranje echter al in zo'n grote mate de waterwegen dat de Hollands-Zeeuwse verbindingen toch intact bleven. Op het moment van de val van Zierikzee was Requesens al overleden, plotse ling, in maart 1576. Zijn troepen, hoe succesvol ook op Schouwen, sloegen direct na de inname der stad aan het muiten: zij hadden al vele maanden lang geen soldij ontvangen. Om genoegdoening te krijgen trokken zij naar de rijkste delen der Nederlanden, naar Brabant vooral, waar ze in november Antwerpen plunderden. Nu kregen ook de zuidelijke gewesten te kampen met hevig geweld. Geweld dat na een periode van toenemende spanning als laatste hulp middel was aangegrepen, maar dat omstreeks 1575 geen oplossing voor de vele hangende problemen bleek te brengen. 49

Zutphen (vanaf 1982) | 1986 | | pagina 19