In de Oostzeehandel (de Ommelandvaart rond Denemarken) hadden Deven ter, Zutphen, Harderwijk, Elburg, Kampen en Zwolle het grootste aandeel.15 In de tweede helft van de 14de eeuw kwam hierin verandering: de Hollandse steden namen steeds meer over, Kampen groeide uit tot belangrijkste IJsselstad ten koste van de overige IJsselsteden. Een belangrijke oorzaak hiervan was de ontwikkeling van de scheepsbouw, die leidde tot grotere schepen. Er ontstond een verschil tussen rivierscheepvaart en kustscheepvaart, dat resulteerde in het overladen van goederen in de havens aan de riviermondingen: Dordrecht en Kampen waren hiervoor de aangewezen overslagplaatsen. De Hollanders namen de vaart op Engeland over. Vanaf de 13de eeuw was Zutphense scheepvaart op Engeland levendig, maar tegen het einde van de 14de eeuw daalde deze tot een nulpunt.16 In de Oostzeehandel kwamen de Hollan ders sterk op, ze trotseerden de Duitse Hanze, hetgeen in de tweede helft 14de en 15de eeuw leidde tot een reeks van conflicten. Het is tekenend voor de macht van de steden, dat deze zich hierbij zelfs regelrechte oorlogen konden veroorlo ven. De IJsselsteden speelden nauwelijks een rol in de strijd tussen de Duitse Hanze en de Hollanders, welke uiteindelijk in het voordeel van de laatsten zou aflopen (Wendische Oorlog, 1438-1441). Wel had men zélf conflicten met de Hollanders, in 1441-1445 was er zelfs een oorlog tussen Gelderse en Hollandse steden (met op de achtergrond de hertog van Gelre contra de hertog van Bour- gondië) over een wijnheffing door Dordrecht. De onrust van deze periode werd nog versterkt door de pogingen van de Deense koningen om greep op de Oostzeehandel te krijgen. Dit leidde weer tot oorlog tussen Denemarken en de Duitse Hanze in 1361-1365 en met een groep steden onder leiding van IJsselsteden in 1367-1370 (de vrede van Stralsund, 1370, betekende een verlies voor de Deense koning). Dit alles had voor Zutphen grote gevolgen. De geweldige groei van de 13de en 14de eeuw stagneerde. In de tweede helft van de 14de eeuw nam het aantal nieuwe burgers per jaar voor Zutphen sterk af.17 Een oostelijke stadsuitbrei ding (het gebied rond de Spittaalstraat en de Laarstraat) mislukte volkomen. Nog eind 14de eeuw worden er versterkingen aangelegd (de Spittaalpoort en de Laarpoort)18, maar de wijk bleef nog tot eind 19de eeuw grotendeels braak lig gen. Opvallend is, dat we pas eind 14de eeuw horen van nauwere relaties tussen de IJsselsteden en de Hanze. Toen pas werden Deventer, Zutphen en Harderwijk lid van deze stedenbond, voor de overige IJsselsteden zou dat tot een halve eeuw later duren.19 Blijkbaar werd men pas lid van de Duitse Hanze toen de economische teruggang, veroorzaakt door Hollandse concurrentie, voelbaar werd! In de 15de eeuw werden de IJsselsteden, samen met de Duitse Hanze, overvleugeld door de Hollandse. Zutphen werd een handelsplaats van alleen 26

Zutphen (vanaf 1982) | 1986 | | pagina 28