komt het sirene-motief veel voor in de romaanse kunst van Lombardije, met als gangbare betekenis de sexuele verleiding. Behalve de sirenen van Gerona en Rolduc vond ik nog het zogenaamde Wasserweib aan het Noordportaal van het voormalige Schottenklooster St. Jacob in Regensburg (ca. 1160). Maar verder speurend blijkt dat in Ierland, één van de oudste christelijke gebieden in Europa, wel een zevental van dergelijke voorstellingen bestaan in kerken en kloosters. Allemaal Vroeg-Middeleeuws, en al bedenkend dat de schilderijen en beeldhouwwerken in die tijd in de kerken dienden als biblia pau- perum (bijbel der armen) voor de velen die nog niet konden lezen of schrijven, ga je je afvragen: wat betekenden die beelden? In Ierland heten zij in de volkstaal: Sheila na gig, in fatsoenlijk Nederlands te vertalen als Caecilia met de hoge boezem. Nu is Caecilia wel een heilige en zelfs een martelares, maar zij had sexuele verleiding bepaald niet in haar pro gramma staan. De voorstelling Sheila na gig begint te lijken op vruchtbaar heidssymboliek. Zoals wij nu nog de biddag voor het gewas kennen in de kerke lijke gedenkdagen, kunnen wij ons best voorstellen dat men in de voornamelijk agrarische Middeleeuwen de oude vruchtbaarheidsidolen in de kerk heeft gebracht. Uit de Griekse oudheid kennen wij de vegetatie-mythe van Demeter die haar dochter Persephone zoekt en zich uiteindelijk laat troosten door Baubo, die in verwachting is en haar schoot toont aan Demeter. De diepere betekenis hiervan is de wisseling van de seizoenen. Zoals ieder jaar Persephone weer uit de Hades terug mag naar de aarde, komt de lente terug na de winter. Zo troost Baubo dus Demeter door aan te geven dat er weer nieuwe kinderen geboren zullen worden als ouderen naar de onderwereld gaan. Maar ook Baubo had vele voorgangers in vele gedaanten tot in de steentijd toe. Wij behoeven slechts te wijzen op de hurkende vrouwenfiguren uit de Etruskische kunst. Ook op de Sumerische zegelrollen staat de vruchtbaarheids godin Isjtar in de zelfde houding, terwijl o.m. de Venus van Willensdorf met haar gezwollen borsten als een aanstaande moeder, een goede voorgangster is van Sheila na gig. Trouwens over de gehele wereld zijn vegetatie-idolen gevon den, van de Cycladen tot in Nepal, en in Afrika van de Sahara tot in Ghana, en zelfs als gevelversiering aan een mannenhuis op de Palau-eilanden in de Stille Oceaan. Ook in ons land hebben wij uit de Oosterschelde nog Nehalen- nia's opgevist uit de Romeinse tijd. Was de terafim die Rachel volgens het boek Genesis stiekum trachtte mee te nemen toen zij met Jacob wegtrok, misschien ook zo'n vruchtbaarheidsgodin netje? Te oordelen naar de afbeeldingen in de Algemene Bijbelse Encyclopae dic van Miller heb ik de neiging deze vraag bevestigend te beantwoorden. In ieder geval is één ding zeker: de 'Sheila' uit de Librije is niet zomaar een burleske voorstelling. 18

Zutphen (vanaf 1982) | 1986 | | pagina 20