Une poignée de petite Absynthe Une poignée de Romarin Une poignée de Lavande Une poignée de Sauge Une poignée de Menthe. Le tout dans un pot de terre neuf, dont la gueule soit petite, puis le mettre deux fois au four quand le pain sera retiré, ou bien dans une bouteille l'exposer au soleil douze jours, puis le couler: il faut s'en frotter tous le matins, les temples, les narines, et le dedans des mains, et en avaler quelques gouttes. Pour guérir la peste II faut faire chauffer ce vinaigre, tremper une compresse dedans, en mettre sur le mal, qui deviendra en petite dartre, en avaler quelque cueillerée, le venin sor- tira par le vomissement et par les selles. Voorbehoedmiddel tegen de pest Twee pinten sterke azijn (1 pint 0.93 1) Een handje vol zout Een ons in Fr. 1/16 pond) kruidnagel, waarvan de helft kapotgeslagen (stukgestoten in een vijzel) Een teentje knoflook, waarvan de helft klein gesneden Een handje vol wijnkruid Een handje vol jeneverbes Een handje vol engelwortel Een handje vol kleine alsem Een handje vol rozemarijn Een handje vol lavendel Een handje vol salie Een handje vol kruizemunt. Doe alles in een nieuwe aarden pot met een kleine opening, plaats deze tweemaal in de oven waar het gebakken brood is uitgehaald, ofwel stel alles twaalf dagen lang in een fles bloot aan het zonlicht, zeef het mengsel dan. Men wrijve er zich elke morgen mee in: de slapen, de neusvleugels, en de handpalmen, en slik er enkele druppels van in. Ter genezing van de pest Men verwarme deze kruidenazijn, dompel er een compres in, leg die op de wonde plek, die een lichte huiduitslag zal gaan vertonen, slik er ongeveer een lepel vol van in, het venijn zal het lichaam via braking en via de ontlasting verlaten. 15

Zutphen (vanaf 1982) | 1986 | | pagina 17