J. KREIJENBROEK VAN ARTILLERIEPARK TOT VOGELPARK Veel mensen zullen herinneringen bewaren aan het Spanjaardsveld. Sommigen zullen denken aan het bezoek van een circus, anderen aan het bedrijven van schoolgymnastiek in de open lucht. Weer anderen zullen denken aan het repete ren van de liederen die gezongen werden tijdens de aubade op Koninginnedag. Oorspronkelijk wordt het veld 'het artilleriepark'1 genoemd. In 1932 vindt er een grondruil plaats met het Rijk. Het Rijk krijgt een terrein van 4 ha achter de jeugdgevangenis en een bedrag van 7.200,—. De gemeente komt in het bezit van het artilleriepark en de daarop aanwezige gebouwen, te weten een gymnastieklokaal, de ziekenstal met bijgebouwen en een bovenwoning, twee woningen, een badhuis en een kruitmagazijn. Totale oppervlakte 2 ha. Wel moet een deel van het terrein beschikbaar blijven als militair oefenterrein. Spoedig na de overdracht wordt een plan gemaakt voor de herinrichting van het geheel. De Louisesingel wordt verbreed met aan de grachtzijde fraaie taluds voorzien van een beplanting. Er komen twee sportvelden. Eén met een afme ting van 70 x 110 m, de ander 37 x 85 m. Deze velden zijn door een haag gescheiden van de Louisesingel. Aan de zuidzijde komt een kinderspeelplaats. Naast het park wordt in 1933 ook het gymnastieklokaal aangepakt. Behalve de nodige onderhoudswerken worden enkele veranderingen tot stand gebracht. Aan de kant van de sportvelden worden twee kleedkamers met toiletten gemaakt, één voor jongens en één voor meisjes. Tevens wordt een ruimte voor turnartikelen aangebouwd. De zaal zelf wordt opgeknapt en er komt in plaats van gas-, elektrisch licht. In 1934 besluit de Raad de naam van het terrein ten noorden van de voormalige cavaleriestallen te wijzigen in Spanjaardsveld.2 Het gedeelte dat tot plantsoen en kinderspeelplaats is ingericht, heet vanouds het Prinsenbolwerk en zal voortaan weer als zodanig aangeduid worden. De sportvelden worden in gebruik gegeven tegen een vergoeding van 10,per jaar. Voor dit bedrag mag het terrein o.a. door scholen 4 uur per week gebruikt worden. Zo blijft het jarenlang: de kinderspeelplaats met de zandbak in de buurt van de Sarepta Stichting, en het terrein voor schoolsport, circussen en andere manifestaties in de buurt van de Spanjaardspoort. In het begin van de vijftiger jaren wordt een gedeelte van het terrein gebruikt voor de bouw van het Stedelijk Lyceum. Wat later wordt de gymnastiekzaal afgebroken. Het vrij gekomen terrein wordt bij het Baudartius College gevoegd. In juni 1951 vragen de Koninklijke Nederlandsche Middenstandsbond en de Roomsch Katholieke Middenstandsbond de gemeente om medewerking voor het houden van een feestweek. De festiviteiten worden gehouden van 14 sep tember tot en met 8 oktober 1951. Rond de Grote Gracht zal een dierenpark 11

Zutphen (vanaf 1982) | 1986 | | pagina 13