Afb. 2. Opgraving Bakkerstraat I, 1982: ijzerslakken en (rechts) twee ovenwand fragmenten, tweede helft 10de/eerste helft 12de eeu w. vondsten wijst op betrokkenheid bij de handelsscheepvaart op de IJssel.5 De IJssel vormde vanaf de karolingische tijd een belangrijke waterweg voor handelsverbindingen, die zich uitstrekten van stroomopwaarts de Rijn op tot in Rheinland, tot stroomafwaarts via Flevomeer/Zuiderzee naar de belangrijk ste handelsplaatsen aan de Noordzee en de Oostzee. Zutphen speelde vermoe delijk al vroeg een rol in de rivierhandel, met name als overslagplaats voor de Berkel-scheepvaart - de Berkel was vanouds een waterweg naar de oostelijke Achterhoek6 en mogelijk zelfs Westmünsterland. Een belangrijk export-artikel uit Oost-Nederland is in deze tijd ijzer geweest. IJzer was in de middeleeuwen een onmisbaar produkt: men had het nodig voor vrijwel alle gereedschappen, voor landbouwwerktuigen, wapens, enz. In Nederland komt ijzer als grondstof in twee vormen voor: 1. als zgn. 'klapper stenen' (ronde, holle ijzerconcreties, al dan niet met een losse kern, die een rammelend geluid maakt) op pleistocene zandgronden, vooral de Veluwe; en 2. als limoniet (ijzeroersteen) op lage, drassige zandgronden. Limoniet komt in de beekdalen in de Achterhoek en Twente veel voor. Deze rijke bron van ijzer7 werd misschien al in de Ijzertijd voor het eerst ontgonnen en voorzag nog in de vorige eeuw omvangrijke ijzerindustrieën langs de Oude IJssel, Berkel en Schipbeek van grondstof.8 Een grote opleving in deze ijzerindustrie vond plaats in de 11de, 12de eeuw, als gevolg van de grootschalige agrarische ontgin ningen in Oost-Nederland in deze periode.9 In Zutphen zijn op diverse plaatsen in de binnenstad (Bakkerstraat, Waterstraat, Zaadmarkt, Oude Wand, Halterstraat) in sporen uit de 10de/ 11de tot 12de/13de eeuw overblijfselen gevonden van ijzerbewerking: oven- wand-fragmenten, ijzerslakken en klompen ruw ijzer.10 Of de grondstof van 113

Zutphen (vanaf 1982) | 1985 | | pagina 27