meer te verdwijnen. Hij stelt voor de fontein te verplaatsen naar de Walraads- hof (tussen overweg en Buitensociëteit). In de Raad van februari 1957 wordt er weer over gepraat. Het argument van verkeersobstakel wordt breed uitgemeten, evenals de verplaatsingskosten van ƒ4.000,Enkele raadsleden vinden de fontein lelijk, anderen - als zij weer opgeknapt is en spuiten kan - een sieraad voor de stad. Uiteindelijk besluit de Raad met 15 voor en 2 tegen tot verplaatsing. De voorzitter zegt dat B. en W. nu weten hoe de Raad er over denkt. Wegens geldgebrek kan er op dit moment niet verplaatst worden. Wel kan de plantsoenendienst er nu reke ning mee houden. Dat geldgebrek lijkt nog al mee te vallen. In de krant van 30 augustus 1957 staat te lezen dat om 5 uur 's morgens de serene stilte op de markt verstoord wordt door een auto van de dienst openbare werken. Het laatste uur van de fontein op de markt heeft geslagen. De fontein zal opgeborgen worden tot de kaspositie van de gemeente weer wat ruimer zal zijn. In ruim een uur wordt het karwei geklaard. Een fles met oorkonde die volgens sommigen bij de bouw er onder gelegd zou zijn, wordt niet gevonden. Pas in juli 1965 krijgt de Raad een voorstel om de fontein te herplaatsen in het vogelpark, in de buurt van de Spanjaardspoort. Niet iedereen is enthousiast over deze plaats. Het voorstel wordt echter wel aangenomen. Op 30 april wordt de fontein weer in gebruik gesteld. Bij deze gelegenheid herinnert de burge meester aan de woorden die één van zijn voorgangers bij de ingebruikneming heeft gebruikt, namelijk 'de gemeente zal zorgen dat geen schendende hand haar aanraakt'. Dat is toch gebeurd omdat de Raad in een min of meer onbe waakt ogenblik heeft gezegd dat zij weg moest voor het verkeer. Gelukkig is er nu weer een plaats voor gevonden. In de nacht voor de ingebruikstelling is de fontein door onbekenden geheel wil gekalkt. Schilders van openbare werken maakten haar weer groen. Toch blijkt de fontein op een verkeerde plaats te staan. Er wordt veel aan vernield. In 1974 wordt nog overwogen de fontein terug te plaatsen naar de markt. Het is echter al te laat. In 1975 deelt de voorzitter de Raad mee dat de toestand van de fontein zo slecht is dat herstel niet meer verantwoord is. Kort daarop worden de onherstelbare restanten afgevoerd. Bronnen Zutphensche Courant Archief Gemeente Zutphen 109

Zutphen (vanaf 1982) | 1985 | | pagina 23