Er konden 12 a 15 man zitten, dan was het vol! Ik heb daar goede uurtjes meegemaakt, want Ds. v. Paassen wist de juiste toon te treffen, maar ook heb ik met hem daar wel een en ander beleefd. Op een keer zaten er op het achterste bankje twee jonge kerels. Ze waren er voor de eerste keer. Onder de voorzang zaten ze een beetje te ginnegappen. De domi nee had dat meteen in de gaten. Na het zingen wees hij een van de twee aan en zei: 'Kom jij hier op de voorste bank zitten'. Ik schrok even, want als die vent zei dat doe ik niet, of stik maar, en de anderen zouden hem bijvallen, wat moest dan die ene bewaarder beginnen? Maar er ging zoveel gezag uit van die kleine dominee, dat de grapjas op de voorste bank ging zitten. 'Je moet zorgen, dat ik hier geen schoolmeester moet spelen! Nu zullen we een zegen vragen.' Een bankdirecteur had fraude gepleegd en kwam in voorlopige hechtenis in het Huis van Bewaring. Hij woonde aan dezelfde singel als Ds. v. Paassen en was dus een buurman van hem. Op een zondag kwam de dominee de kerkcel binnen en zag zijn buurman in een boevenpakje tussen de anderen zitten. Hij zei niets, maar stak zijn hand uit en begroette hem alleen met een handdruk. Het was een man, die als bankdirecteur nog al wat te commanderen had gehad. Wij hoorden later, dat hij de eerste dag van zijn detentie tegen een bewaarder zei: 'Breng me eens briefpapier en een postzegel, want ik moet een brief schrij ven.' De bewaarder vroeg: 'Hebt u geld,' 'Nee, natuurlijk niet.' 'Dan moet U eerst honderd enveloppen plakken, dan hebt u een een dubbeltje verdiend en kunt u een postzegel van 10 cent kopen.' Er gingen enige maanden voorbij, voordat zijn zaak voor de Rechtbank te Zutphen zou komen. Dat zou op een woensdag gebeuren. De zondag daarvoor kwam Ds. v. Paassen de kerkcel binnen, zag zijn buurman zitten (ik verzwijg zijn naam maar). Toen schoot het hem te binnen, dat a.s. woensdag zijn buur man voor zijn rechters zou moeten verschijnen. Hij ging achter zijn lessenaar staan en ging op zoek in het psalmboek. 'We zullen beginnen met het zingen van een psalm van psalm (en maar bladeren in zijn psalmboekje) van psalm 'Och mijnheer Jansen, welke psalm is dat ook weer: God is rechter, die 't beslist Ik zei: 'Psalm 75, vers 4.' 'O ja, makkelijk als je zo iemand bij je hebt, we beginnen met psalm 75, vers 1 en 4.' Eens bij een middagdienst om 3 uur kwam de dominee niet opdagen. Ik keek op mijn horloge en zag dat het 10 over 3 was. Ik zei tegen de bewaarder: 'Zou 't niet doorgaan?' Hij antwoorde: 'Speel nog maar even door, ze zitten nog rustig te luisteren.' Even later kwam de dominee binnen. Hij ging voor de man nen staan en zei: 'Ik ben wat laat, ik zal jullie maar eerlijk vertellen hoe dat komt. Mijn vrouw was uit en ik ben bij de kachel in slaap gevallen! Dat zou ik in een gewone kerkdienst niet kunnen vertellen, maar jullie mogen het wel weten!' De dominee: 'Tot slot zingen we van Gezang 275 het laatste vers.' 'Dat kan 102

Zutphen (vanaf 1982) | 1985 | | pagina 16