gewend geraakt aan het lawaai en ze reageren niet meer op de geluidsprikkels. Maar het gaat nu om 'passanten'. Die zijn hier te kort om aan het 'spektakel' te kunnen wennen. Het raadslid J. H. Ketjen is zonder meer tegen het voorstel van het college. Maar wat hem betreft kan de discussie als beëindigd beschouwd worden. Volstrekt niet interessant meer. Praktische bezwaren tegen het stilzetten De discussie is behoorlijk onvolledig geweest, vindt raadslid Groeneveld. Er blijken namelijk praktische bezwaren te zijn tegen het stopzetten van het caril lon. Om er maar één te noemen: de politie kan 's nachts moeilijk op de kwartie ren en halve uren haar ronden maken door de binnenstad, de tijd staat immers stil? Bovendien zal het carillon ervan lijden. En hebben de voorstanders van het stilzetten wel bedacht wat dat allemaal gaat kosten? 's Nachts de Wijn huistoren in om alles stil te zetten en 's morgens in alle vroegte hetzelfde? Wie gaat dat doen en wie gaat dat betalen? Het praktische bezwaar brengt de discussie op een ander vlak. Hiermee heb ben de hotelhouders ook al rekening gehouden: in hun brief wijzen zij op het bestaan van een automatisch apparaat. Ook dokter Mulder speelt daarop in. Het college heeft zelfs laten uitzoeken of dit mogelijk is. Onderzoek door Openbare Werken heeft aangetoond dat dat in Zutphen niet zomaar kan. De trommel van het carillon, waarin de melodie zit, is onafscheidelijk verbonden aan het uurwerk. Wie het carillon stil legt, zet in Zutphen de tijd stil.Twee oplossingen zijn mogelijk: aan het slagwerk kan een 'uitlicht-systeem' worden aangebracht öf men kan de toetsen, die de trommel bespelen, buiten werking stellen. Het nadeel van de eerste mogelijkheid is, dat het 'uitlichten' altijd op hetzelfde moment moet gebeuren (b.v. tussen een heel uur en een kwartier). Anders raakt de klok van slag af. Het nadeel van het tweede systeem is dat het niet gemakkelijk is aan te brengen. Maar het is uiteindelijk wel de minst onge schikte mogelijkheid, want je kunt op élk gewenst moment de toetsen vrij maken van de trommel. Het uurwerk, de trommel, het slagwerk, en al het andere dat draait, blijven gewoon doorlopen. Men kan dit op de benedenver dieping via kabeloverbrenging realiseren. Het gaat ongeveer honderd gulden kosten. De eerste mogelijkheid is uiteraard kostbaarder: er moet steeds iemand naar de uurwerkkamer toe. De burgemeester, die hier een uitgebreid technisch verslag heeft gegeven, denkt dat de Raad nu murw is. Hij laat het aan de Raad over te beoordelen of het in het belang van de stad Zutphen is om 's nachts het speelwerk stil te zetten. Na veel heen en weer gepraat, en na vele herhalingen van standpunten wordt het voorstel van het college in stemming gebracht: met tien tegen drie 62

Zutphen (vanaf 1982) | 1985 | | pagina 8