P. BITTER Voor de geschiedschrijving van een stad kan men gebruik maken van een drie tal bronnen van informatie: 1. bouwkundige gegevens (d.w.z. zowel de platte grond van de stad als de nu nog bestaande middeleeuwse bouwwerken, alsmede oude kaarten en prenten); 2. historische gegevens; en 3. archeologische gege vens. In de afgelopen 150 jaar zijn de bouwkundige en historische gegevens al uitvoerig onderzocht, o.a. door W.A.van Til, R.W.Tadama, J. Gimberg, F. Leyden, W. de Vries en mevr. M. M. Doornink-Hoogenraad. Zij projecteer den de huidige plattegrond terug op de vroege middeleeuwen en herleidden uit het stratenpatroon zgn. 'groeifasen'De palts op 's Gravenhof werd aangeduid als de 'kiem' van Zutphen, waarbij een wal en een gracht werden verondersteld ter hoogte van de Kuiperstraat-Raadhuissteeg-Kerksteeg. Daarna pas zou de stad zijn uitgegroeid tot aan de lijn Groenmarkt-Houtmarkt-Zaadmarkt.1 Historische bronnen over deze periode (vóór 1200) zijn uiterst zeldzaam. Voor meer gegevens erover is men geheel aangewezen op de archeologie, een tot dus verre helaas verwaarloosde bron van informatie. De archeologische gegevens manen tot voorzichtigheid: het beeld, dat over Zutphen vóór 1200 bestaat, is nog zeer onvolledig en deels niet juist. Archeologische vondsten wijzen op een karolingische nederzetting, die vanaf 's Gravenhof zich minstens tot in de Bak kerstraat uitstrekte. Ondanks veel graafwerkzaamheden in en om de Kui perstraat is de veronderstelde eerste versterking hier niet gevonden. Bovendien is gebleken, dat het stratenpatroon in westelijk Zutphen niet bruikbaar is voor hypothesen over de vroege middeleeuwen: het betreft een 13de-eeuwse stadsplanning (zie vorige aflevering van Oud-Zutphen). Hieruit blijkt wel, hoe groot het belang is van archeologische gegevens voor onderzoek van middeleeuws Zutphen. De archeologie biedt veel meer dan slechts een aan vulling op historische gegevens - het is onze enige goede bron van informatie over de periode vóór 1200. 4. De vroegste versterking: 'oppidum Sutphaniense' In de vorige aflevering van Oud-Zutphen is ingegaan op een reeks onderzoeken in westelijk Zutphen. Een belangrijke conclusie was, dat het huidige stratenpa troon hier géén weerspiegeling is van een vroeg-middeleeuwse situatie, maar deels een geplande 13de-eeuwse aanleg. Overigens kan de Lange Hofstraat als as van de nederzetting wél van hoge ouderdom zijn. Over de structuur van de vroeg-middeleeuwse nederzetting is tot nog toe uiterst weinig bekend. 72 UIT HET BODEMARCHIEF VAN ZUTPHEN III

Zutphen (vanaf 1982) | 1985 | | pagina 18