D. K. BLOEMENDAAL Hoewel historisch gezien wellicht niet van groot belang, lijkt het niet on interessant te weten dat de constipatie van Manus eenmaal is onderbroken, tot grote hilariteit van vele stadgenoten. Een zekere heer S., werkzaam bij het Kadaster (het gebouw links op de foto op blz. 34 in Oud-Zutphen nr. 2), was niet alleen dagelijks getuige van het fraaie beeld, doch tevens goed op de hoogte van de reacties van de burgerij. Daarop inspelend vervaardigde hij op schaal menselijke uitwerpselen, in een kleur die zo natuurlijk mogelijk de werkelijkheid benaderde. Op een vrijwel maanloze avond klom hij over de afrastering, plaatste zijn schepping met veel inspanning onder het beeld, aanschouwde met voldoening het resultaat van zijn werk en wilde terugkeren naar huis. Juist toen hij over het hek stapte, kwam een oplettende politie-agent, met de surveillance in de bewuste wijk belast, naar hem toe met de vraag wat S. op dit nachtelijk uur bewoog het terrein rond Manus te betreden. Als oud-politieman had S. onmiddellijk een geloofwaardige verklaring. Hij vroeg aan de agent: 'U bent waarschijnlijk ook getrouwd?Na een bevestigend antwoord vertelde S. aan de agent dat hij met zijn hondje een wandeling maakte, doch plotseling was dat beestje verdwenen. Ten einde raad was hij daarom in het plantsoen rondom Manus gaan zoeken, overigens zonder resul taat. Samen hebben ze nog geruime tijd al roepend en fluitend gezocht: van de hond echter geen spoor te bekennen. Met een woord van bemoediging aan het adres van S. (wiens vrouw zeer gesteld was op het beestje) nam de agent afscheid. Of de agent van het gebeurde rapport heeft opgemaakt, is mij niet bekend; het lijkt mij echter niet erg waarschijnlijk. Vgl. J. Kreijenbroek, De fontein op het Stationsplein, alias 'Manus', in Oud-Zutphen 1985, nr. 2, blz. 34-36. Beukerstraat 77 - Zutphen - Telefoon 05750 - 1 97 17 70 MEER OVER MANUS*

Zutphen (vanaf 1982) | 1985 | | pagina 16