en daarmee alleen maar enkele inwoners 'die het anders willen' volgt? Dit is pure dwarsbomerij! En dat is een 'algemeen erkende Zutphensche kwaal'. Weer een ander probeert enkele dagen later de heftige discussies samen te vatten. Intussen is er ook geschreven over de versjes die geheel of gedeeltelijk ten gehore worden gebracht. Hij stelt voor op de halve uren te spelen: 'Ik ga slapen, ik ben moe', en op de hele uren: 'Slaap, kindje, slaap', dan is iedereen vast en zeker tevreden. De discussie is hiermee gesloten. Het besluit opnieuw getoetst Op 7 juli 1919 gaat de gemeenteraad akkoord met het voorstel van het college om aan de firma Eijsbouts te Asten opdracht te geven een installatie te maken die het mogelijk maakt het carillon automatisch stop te zetten en weer te laten spelen. De kosten hiervan zijn 565,In de nacht van zaterdag 23 op zon dag 24 augustus 1919 wordt het uurwerk voor het eerst automatisch stopgezet. Zoals bekend wordt de Wijnhuistoren in januari 1920 getroffen door een brand. Het carillon valt uit de toren. Gedurende vijf jaar wordt geen enkele klank meer gehoord vanaf de Wijnhuistoren, of het moet zijn de klank van tim merman en metselaar. De herbouw is in 1925 een feit. En wat gebeurt er? Ook 's nachts speelt het carillon. Werkte het nieuwe apparaat niet? Nee, het zit anders in elkaar: op 3 juli 1923 wanneer er nog geen klok te bekennen is in de Wijnhuistoren, besluit de Raad, op voorstel van het raadslid L. Ph. Wöhrmann om het voorstel van 5 mei 1919 (waarin besloten is het carillon 's nachts te laten stoppen via een automaat) in te trekken. Het voorstel Wöhrmann is een uitste kende gelegenheid om de zaak weer eens op een rijtje te zetten. Wöhrmann vindt de tijd gekomen nu eens te wijzen op de voordelen van het doorspelen van het carillon. Tot nu toe is alleen maar aandacht besteed aan de nadelen ervan. Eén van die voordelen is dat de bewoners van de buitenwijken hun tijd regelen naar de tijd van de Wijnhuistoren. Mag je zomaar op een in den brede besproken besluit terugkomen? Wöhrmann vindt van wel: de groot ste helft van de burgerij betreurt de beslissing die de Raad in 1919 genomen heeft. Het college bestrijdt deze mening en blijft bij het besluit. De inrichting om het carillon 'desgewenst' stop te zetten, zal weer worden aangebracht. Wanneer het voorstel-Wöhrmann in stemming wordt gebracht, zijn tien raadsleden vóór en vijf zijn tegen. De brieven van voor- en tegenstanders zijn ook nu niet achterwege gebleven. Er is uiteraard ook een brief bij van 'Zutphen Vooruit', de vereniging die zich zo inspant voor het aangenaam vertoeven van vreemdelingen in onze stad. Het advies: verwerp het voorstel-Wöhrmann wordt niet opgevolgd, zodoende start het carillon op 23 mei 1925, en ook 's nachts wordt doorgespeeld.Het bestuur van 'Zutphen Vooruit' probeert het in 1928 nog een keer. Gasten wor- 64

Zutphen (vanaf 1982) | 1985 | | pagina 10