plantsoen oostelijk van het gerechtsgebouw. De gemeenteraad is verdeeld. En kele leden merkten op dat er altijd mensen zijn geweest die zich aan dit monu ment hebben geërgerd. Daarom is het struikgewas er omheen geplant. Uiteinde lijk besluit de Raad het beeld te laten staan, maar wel het struikgewas er om heen te laten verwijderen. Zo gebeurt het ook. Een briefschrijver in de Zutphensche Courant is het daar kennelijk niet mee eens en schrijft ondermeer: 'De vandalen zijn weer bezig ge weest, ze hebben de bomen aan de achterkant van het befaamde beeld omge hakt. Zo wilden 'de vrienden van verbetering' in onze raad het. Nu staat het beeld er weer in zijn 'ganse naaktheid'. Op die naaktheid doelde de bekende komiek Buziau toen hij tijdens een optreden zei: 'De netheid van Zutphen komt je tegemoet als je het station verlaat'. Het Coenenbeeld, dat in de volksmond 'Manus' wordt genoemd, houdt de gemoederen tot 1944 regelmatig bezig.2 Bij het bombardement van 14 oktober geharrewar rond dit geschenk van de burgerij aan burgemeester Coenen. Bronnen Zutphensche Courant. Nieuwe Zutphensche Courant, Archief Gemeente Zutphen. Noten van de redactie 1Een andere theorie wil, dat het beeld Atlas voorstelt die een deel van de wereldbol torst. 2. Over 'Manus' bestond een lied, dat begön met het volgende couplet: Kom je in Zutphen, 't is wat je ziet het beeld van Manus, kom schrik maar niet. Je bloost een beetje, denkt dat is kras, Je zou haast denken dat het Adam was. 36 1944 wordt ook Manus getroffen/Daarmee komt definitief een einde aan het vdbrink boek en buro Beukerstraat 77 - Zutphen - Telefoon 05750 - 1 97 17

Zutphen (vanaf 1982) | 1985 | | pagina 8