teveel fouten aan dat systeem om van Nederlandse klei goede stenen te vervaar digen. Na twee seizoenen stopte Hasselo ermee. Een bezoek aan een steenfa briek in Duffel (België) leverde ook al geen perspectieven op, maar nu stond hun besluit vast. Van de vele fouten hadden zij geleerd en zij richtten de fabriek in op hun eigen manier: de oven en machines waren geheel onder dak zodat zo mer en winter kon worden doorgewerkt. Hasselo bouwde een kleine oven. Deze overwelfde oven van het 'systeem Hasselo' bestond uit vijf naast en aan elkaar gebouwde ovenkamers. Tegen de lengtezijde van de gehele oven waren berg- loodsen aangebouwd voor de brandstoffen. De ovens konden gestookt worden met turf, cokes, steenkolen en zelfs hout. Elke ovenruimte had een capaciteit van ca. 90.000 stenen en kon in 8 a 12 dagen gaar worden gestookt. Voor de ge hele Hasselo-oven (450.000 stenen) dus 6 tot 8 weken. Veel ovens van het type Hasselo zijn er niet gebouwd, omdat de ringoven van Hoffman (sinds 1869 ook in Nederland) nog zuiniger in het brandstofverbruik was en bovendien een continue oven. Behalve in Wilp was er in 1884 nog een 'Hasselo-oven' in gebruik, namelijk bij G. J. Keizer te IJsselstein (Utrecht). De Bruyn Tengbergen wilde in Angerlo in 1884 ook zo'n oven bouwen, maar deze plannen vonden geen doorgang omdat de concessionaris er op het laatst toch van afzag. Inmiddels had de familie Hasselo in 1881 zowel op 'De Overmarsch' als 'De Vlietberg' een stoommachine in werking gebracht van 6 en 15 PK om de steen persen aan te drijven. Op de Vlietberg was de arbeidsduur per dag in vergelij king met de gebruikelijke werktijden een stuk minder. De effectieve arbeidstijd was^van 06.00 - 08.00 uur, van 09.00 - 11.30 uur, van 14.00 - 16.30 uur en <r De gebouwen op bet terrein van het vroegere huis 'De Marsch' met het na de brand van 1897 herbouwde bijgebouw. Hier woonde de familie Hasselo. 32 V

Zutphen (vanaf 1982) | 1985 | | pagina 4