Nieuwe Gasthuis beklagen zich, dat Klose weigert om aan de patiënten in het gasthuis 'de geordonneerde lavementen te appliceren'. Men had nu 'tot praeju- dicie der Financiën de Apothecar des Huizes' moeten inschakelen. Provisoren vonden, dat Klose zijn contract moest nakomen en naar oud gebruik de lave menten moest toedienen. Zo niet, dan wenste men 'gelibereerd van zodaenige uitkeringe ad zes en veertig guldens', die jaarlijks als bijdrage aan het tracte- ment van de chirurgijn werd betaald aan het Rentampt der Cloosteren. De in komsten der kloostergoederen, die na de Hervorming waren geconfisceerd, werden in het Rentampt der Cloosteren ondergebracht en uit die pot werd de stadschirurgijn betaald. Klose krijgt gelegenheid om commentaar te leveren. Zijn antwoord gaat weer naar provisoren om een nadere toelichting. Deze com mentaren zijn helaas niet bewaard gebleven. Op 9 augustus 1800 stelt de raad provisoren in het ongelijk. Het zetten van lavementen behoorde volgens de des kundigen niet tot de taak van de chirurgijn, maar van de 'apothecar'. Aan de andere kant heeft men wel aanmerkingen op 'de toon welke meergemelte A.G. Klose bij deszelvs Bericht nopens provisoren heeft aangenomen'. Men heeft hem gelast zich 'respectueus jegens Provisoren te gedragen' en 'de bevelen stipt na te komen'. Diezelfde dag besluiten provisoren hierin 'te berusten en het zelve voor notificatie aan te nemen'. Maar nog is de strijd om de tweede chirurgijn niet gestreden. G.J. Wijers, lid van de gemeenteraad en provisor van het Oude en Nieuwe Gasthuis heeft op 20 september 1800 al weer klachten dat Klose 'zijn post niet na behoren waar neemt. Het gerigte verzocht informatie te doen'. Het rapport van de richteren wordt op 10 oktober ter inzage gelegd. Op 25 oktober wordt de behandeling uit gesteld. Helaas was er niets te vinden over de inhoud van de klacht, noch over het rapport van de richteren, noch over de reden van het uitstel. Ongetwijfeld is er druk binnenskamers overlegd want wat er eindelijk op' 19 november uit de bus komt, draagt alle kenmerken van een zorgvuldig voorbereid compromis: 'De klagte ongedecideerd gelaten als meerendeels veroorzaakt door mis verstand met den Stadsdoctor (J. Tengbergen) en door zijn sustenue aange voerd punt) dat hij als eerste chirurgijn was aangesteld en niet gehouden was voor een tweede chirurgijn waar te nemen endoor zijn offerte om 100 gulden af te staan ten behoeve van een tweeden chirurgijn, 't welk wordt geaccepteerd en geresolveert een tweede chirurgijn te beroepen op 200 gulden tractement en daarvan advertentie te doen in de Haarlemmer Courant'. Het medische werk blijft tussen de bedrijven door ook de aandacht vragen. Op 3 december 1800 geeft 'A.G. Klose, dezer Stads eerste chirurgijn en vroed- meester, ter vergadering kennis gegeven, dat de kinderpokjes binnen deze stad begonnen te grasseren, tevens verzoekende om, vermits daartoe was aange zocht, tot de inenting derzelve te mogen overgaan. Heeft het bestuur het eerste poinct voor notificatie aangenomen, het gedaane verzoek geaccordeerd'. Op 22

Zutphen (vanaf 1982) | 1985 | | pagina 24