het bovengedeelte van de Kolenstraat, Bakkerstraat en Kuiperstraat is telkens gebogen, maar halverwege maken deze straten een knik en het westelijk ge deelte is lijnrecht. We hebben hier waarschijnlijk te maken met een zeer fraai staaltje 13de-eeuwse stadsvernieuwing! Wordt vervolgd Noten 1A. W.N.: Archeologische Werkgemeenschap Nederland. De opgraving werd verricht door een groep onder leiding van H. H. Lubberding uit Deventer (A.W.N.-afdeling Zuid-Salland, IJs- selstreek en Oost-Veluwezoom), die zo vriendelijk was ons de resultaten ter beschikking te stel len. Zie ook: J. Zantinge-van Dijkum, 'Afdelingsnieuws', Westerheem XXXI (1982) blz. 36-37. 2. N.J.B.G.: Nederlandse Jeugdbond ter Bestudering van de Geschiedenis, archeologisch zomer kamp Zutphen, 23/7 3/8 1984, onder leiding van M. van Nie. De vondsten zijn overgedra gen aan de archeologische werkgroep van de Historische Vereniging Zutphen. 3. Zie voor een uitstekend recent overzicht: H.L.Janssen, 'Het middeleeuwse aardewerk: ca. 1200 - ca. 1550', in: H.L.Janssen (red.), Van Bos tot Stad's Hertogenbosch 1983, blz. 188-222. 4. Recent nog in: M. M. Doornink-Hoogenraad, Historische Stedenatlas van Nederland, afl. 3: ZutfenDelft 1983 blz. 7. Bij deze reconstructie, welke is gebaseerd opwerk vanF. Leydeninde late jaren '30, heb ik al enkele kanttekeningen geplaatst in Oud-Zutphen 1 (1982) blz. 24-34. 5. 'Brandlagen' tussen de vloeren kunnen ook verband houden met het vernieuwen van de vloer- laag: men strooide as uit over de oude vloer om de nieuwe leemlaag beter te doen hechten. 6. N.B. de IJssel liep destijds nog zuidelijk langs Zutphen richting Empe. Het opgravingsterrein bevindt zich bij de oude plaats van samenvloeiing van de Berkel en de IJssel. 7. Deze afbeelding is gebaseerd op de tabel van H. L. Janssen, o.c., blz. 190, en eigen aardewerk- onderzoek van de archeologische werkgroep. Met 'blauwgrijs' bedoel ik hier zowel het 'grijs' als het 'blauwgrijs' volgens de terminologie van Janssen, zij het dat ik 'Paffrath' apart vermeld heb. - voorwerpen betreffende de geschiedenis van stad en graafschap - topografische collectie: gedrukte kaarten, schilderijen, prenten, foto's, prentbriefkaarten - historische tentoonstellingen Het deel van de topografische collectie dat niet geëxposeerd is, kan tijdens kantooruren bekeken worden na een telefonische afspraak (05750- 16878). 47 i HET STEDELIJK MUSEUM ten behoeve van uw historisch onderzoek

Zutphen (vanaf 1982) | 1985 | | pagina 19