uitgebreide hypothesen over de ontwikkeling van middeleeuws Zutphen1. Een bewijs voor middeleeuwse ouderdom van het huidige stratenpatroon is al gege ven door de aanwezigheid van vele middeleeuwse gebouwen in onze stad. Een tweede bewijs wordt geleverd door vondsten van middeleeuwse bestratingen precies onder de huidige straten. Reeds in Oud-Zutphen 1 (1982) blz. 30-31 heb ik gewezen op vondsten van houten bestratingen in de Lange Hofstraat, Pelikaanstraat en Turfstraat. Het afgelopen jaar vonden rioolwerkzaamheden plaats in het stadsdeel tussen de Waterstraat en Lange Hofstraat. Hierbij kwamen telkens weer houten voor gangers van de tegenwoordige straten te voorschijn. Blijkbaar zijn alle straten in de binnenstad in de Middeleeuwen voorzien van een houten wegdek (afb. 1)! M. Groothedde2, die de werkzaamheden nauwlettend in de gaten hield, regis treerde de houten straten in de Waterstraat, Kuiperstraat, Bakkerstraat en Ko- lenstraat. Het bleek echter helaas niet mogelijk de houten weg ergens in zijn ge heel vrij te leggen (de aannemer was ons weliswaar goedgezind, maar we moch ten natuurlijk de werkzaamheden niet teveel hinderen). Wel kon januari 1984 in de Waterstraat (hoek 's Gravenhof) een fragment ervan worden onderzocht, dat door de rioleringsaanleg was doorgesneden (afb. 2). Daarbij werd geconsta teerd, dat de weg niet alleen bestond uit gestapelde dwarsliggers, maar ook een onderlaag had van lengtebalken, met verticale paaltjes vastgezet (afb. 3). De weg was aangelegd onmiddellijk op een ophogingslaag uit de tweede helft 13de eeuw, gedateerd middels potscherven. Het ontbreken van een tussenlaag tussen weg en ophogingslaag, alsmede het vinden van scherven van eenzelfde ouderdom tussen de balken van de weg, dui den erop dat ophoging en wegdek gezamenlijk zijn aangelegd. Im.NAP Afb. 2 Waterstraat 1984: Profiel in de lengte door de houten straat. 1. Ophogingslaag, tweede helft 13de eeuw, 2. verspoelde laag, 3. akkerlaag, 11de/ 12de eeuw, 4. ver spoelde lagen. 1+8.00 3 +10.00 9.00

Zutphen (vanaf 1982) | 1985 | | pagina 5