voor het vee. Grote schuifdeuren geven een grote openheid aan de marktzijde in de nabijheid van het waaggebouwtje. Indien het plan voor een sportpark op het Helbergen zal worden uitgevoerd, kan het gewenst zijn het café tegenover de veemarkt te bouwen. De totale kosten zullen 261.200, - bedragen. Bij de behandeling in de raad merkt een van de raadsleden op dat hij het wel een groot bedrag vindt, maar hij vindt het belangrijk dat Zutphen als markt weer de plaats zal innemen die het als centrum van een belangrijk achterland toekomt. Wel wil hij dat de mogelijkheid onderzocht wordt om de auto's via de Berkelsluis naar de veemarkt te laten komen. Hij hoopt op een snelle uitvoe ring. De Zutphense markt is snel achteruit gegaan, de oorzaak daarvan is deels gelegen in de vleesdistributie, anderdeels in de tegenzin die tegen de Zutphense markt bestaat door het weinige gerief. Hij vraagt het gemeentebestuur reclame te gaan maken voor de nieuwe veemarkt. De wethouder zegt dat hij zo spoedig mogelijk wil laten beginnen. De toegang via het sluisje stuit naar zijn mening op ernstige bezwaren. Wel zegt hij toe dat er reclame voor de nieuwe veemarkt zal worden gemaakt. In augustus geeft de raad fiat aan een krediet van 8.900, - voor de aankoop van een spoorwagon en de bouw van een stenen gebouwtje die zullen dienen als noodcafé. Ook wordt dan de nieuwe heffing van de marktgelden van kracht, namelijk voor een paard of rund van groter schofthoogte dan 1 meter 0,25, voor een vet varken 0,15. Voor elk ander stuk vee uitgezonderd kalveren en biggen 0,10. Voor het recht op een vaste staanplaats is buiten de hierboven ge noemde rechten bij vooruitbetaling 2,50 per kalenderjaar of gedeelte daarvan verschuldigd. De opening vond plaats in april 1949. Volgens de krant was het reeds vroeg zeer druk en bewees de grote parkeerplaats al direct haar nut. Tegen half tien verza melden de genodigden zich in het uit twee spoorwagons en een stenen gebouwtje bestaande veemarktcafé. Namens de provincie waren de Commissaris van de Koningin en een Gedeputeerde aanwezig. Volgens de burgemeester was de lijfspreuk van Johann de Witt: Wat ik doe dat doe ik goed voor de raad een lei draad geweest bij het nemen van de beslissing over het bouwen van een vee markt. Na de wordingsgeschiedenis nog eens te hebben geschetst sprak hij de wens uit dat deze markt tot in lengte van dagen mag getuigen dat Zutphen zich bewust wil zijn van zijn dienende houding. De woordvoerder van de mid- Plan voor noodcafé op de veemarkt 23

Zutphen (vanaf 1982) | 1985 | | pagina 25