De meubelfabriek van Van Zeben, die aan de Boompjeswal gelegen was, mar keerde een overgang in het werk van de architect (afb. 6). Zoals gezien, bouwde hij voor die tijd verwant aan de Jugendstil; na 1908 echter worden zijn bouw werken strakker van vorm. Zijn latere werken kunnen vergeleken worden met het werk vanH. P. Berlage, die tussen 1898 en 1903 zijn beroemde Beurs in Am sterdam bouwde. Een stijl waar vooralsnog geen algemene, zelfstandige stijlbe naming aan verbonden is, maar wel 'Berlagianisme', of 'vernieuwing op per soonlijke grondslag' genoemd wordt. Bij het ontwerp staat het constructieve element voorop: het dragende karakter van muren, bogen en pijlers wordt be nadrukt en decoraties worden hieraan ondergeschikt gemaakt. Schoon metsel werk in combinatie met natuursteenblokken of -banden worden kenmerkend voor de toenmalige gebouwen. Zo ook het gebouw dat in 1908 in opdracht van de meubelfabriek Van Zeben door Van Loo werd gebouwd. Op gepaste afstand in de tijd, werd door hem uitgegaan van dezelfde principes. Dat hij veel waarde aan zijn ontwerp hechtte, getuigt het reeds genoemde feit dat hij dit werk voor het eerst in de hoedanigheid als 'architect' ondertekende. Dit recentelijk gesloopte pand maakte deel uit van een interessant complex: het was een voorbeeld van industriële archeologie en als zodanig te beschouwen als een sleutelstuk in de economische geschiedenis van Zutphen. Het oudste deel i! Afb. 5 Beukerstraat 29 Afb. 6 Meubelfabriek Boompjeswal 15 I 1 A /4 r m N

Zutphen (vanaf 1982) | 1985 | | pagina 17