pen. Twee van deze groepen zijn te herleiden tot de werken van een enkele archi tect, namelijk de genoemde D. J. van Loo en H. van der Klip. In de derde groep beperken de Jugendstil-elementen zich voornamelijk tot motieven in de vullin gen boven de ramen in de vorm van zwierige, in de natte cement gedrukte motie ven, of tegeltjes met plantaardige motieven, zoals te vinden zijn: Kuiper straat 29 uit 1908 (D. Bessem), Vispoortstraat 3 uit 1906 (P. Broekhuyzen), en Vispoortplein 1 uit 1903 (A. J. H. Reesink Cz.). Bij zowel H. van der Klip als bij D.J. van Loo beperken de Jugendstil- uitingen zich niet tot minieme decoraties, maar bepalen ze op een terughouden de manier de gevelcomposities. Voor H. van der Klip is dat duidelijk te zien aan de Deventerweg 67 - 117, waar ik mogelijk in een ander artikel op terugkom. De vroege werken van D. J. van Loo zijn daarmee vergelijkbaar en getuigen ook van een geheel eigen karakteristiek. In de vormgeving zijn ze onmiskenbaar aan elkaar verwant, met als leuk detail dat in de Beukerstraat de glas-in-lood de coratie in de vorm van een Uil verwijst naar de wijsheid die uit de daar gekochte boeken gehaald kan worden (afb. 5). Of de symboliek in de andere panden ook zo ver gaat, is mij niet bekend. De weegschalen met aesculaapmotief van Spit taalstraat 20 - 24 zouden dan ook niet zozeer op de daar momenteel gevestigde ijzerwarenwinkel slaan, maar meer in aanmerking komen in de pui van een apotheek*. De genoemde werken worden door de kenners in hoge mate gewaar deerd, zoals mag blijken uit de vermelding in het overzicht van Jugendstil- panden in Nederland in het architectuurblad Forum 5 (1958), p. 330 - 332. Voor het andere werk van Van Loo geldt dit niet. Van Zeben meubelfabriek Het totale, momenteel bekende oeuvre van Van Loo is niet onaanzienlijk en omvat 26 werken. Geen gering aantal, zeker wanneer bedacht wordt dat hij sinds 1905 uitvoerend architect werd van de David Evekinkstichting en twee van zijn werken daarvoor een kleine 100 woningen omvatte. Het van kracht worden van de Woningwet (1901), waardoor de volkswoningbouw voor het eerst lande lijk met kracht ter hand werd genomen, bracht de stichting ertoe Van Loo aan te stellen. De David Evekinkstichting is een Zutphense spaarkasvereniging, die het geld van de inleggers in onroerend goed belegde en, gesteund door een legaat van David Evekink groot 20.000,sinds 1873 (aan de David Evekinkstraat) arbeiderswoningen bouwde en zelfs slechte eenkamerwoningen opkocht en liet slopen. Een opmerkelijk initiatief uit de tijd van vóór de Woningwet en als zo danig een nader onderzoek waard. Van Loo bouwde voor de stichting in 1906 38 arbeiderswoningen aan de Peppel- en Roggestraat en 12 burgerwoningen aan de Warnsveldseweg. In 1912 bouwde hij daar nog 6 woningen en 40 arbeiders woningen in de Appelstraat en Wilgenstraat. 14

Zutphen (vanaf 1982) | 1985 | | pagina 16