Afb. 3 Sprongstraat 4 Afb. 4 Beukerstraat 29 Vooral de gebogen vormen zijn kenmerkende elementen voor wat wij Jugend stil noemen. Jugendstil, of Art nouveau, was een internationale stroming die omstreeks 1885 begon en rond de eeuwwisseling haar hoogtepunt bereikte. Doel van de beweging was de decoratieve kunsten te hervormen door een nieu we, zelfstandige vormentaal, waarbij een eenheid tussen kunst en architecten zou ontstaan. Kenmerkend voor de Jugendstil was de nadruk op het ornament, waarbij veel gebruik werd gemaakt van plantaardige motieven en veelal asyme- trische op planten gebaseerde abstracte versieringsvormen, van gebogen 'zweepslag'-lijnen. Met name bij de architect Victor Horta (1861 - 1947) vond deze stroming zijn meest extreme uitingen (Hotel Savoy, Brussel 1895 - 1900). In Nederland was het Willem Kromhout (1864 - 1940) wiens American Hotel (1898 - 1901) een van de rijkste nationale voorbeelden opleverde. De Jugendstil is aan Zutphen niet ongemerkt voorbijgegaan. In tegenstelling tot bijvoorbeeld Deventer, waar maar één echt zuiver voorbeeld te vinden is, kan in Zutphen gesproken worden van een bijzondere stedelijke variant. Het geen geen overvloedig gedecoreerde panden opleverde, maar binnen de traditi onele Zutphense bouwwijze werden op specifieke wijze details in Jugendstil- vormgeving aangebracht. Voor de kenner is er in de ca. twintig voorbeelden tus sen 1901 en 1912 zelfs een onderscheid te maken tussen drie verschillende groe- 13 VïsitviN nm—m ju

Zutphen (vanaf 1982) | 1985 | | pagina 15