O Ontwerp-tekening voor de veestalling op de nieuwe veemarkt, F. H. van Etteger, 1884. Dat er zeer veel joodse kooplieden waren, blijkt als de Raad in 1902 besluit de markten van 2, 6 en 23 oktober te verplaatsen naar de dinsdag ervoor in verband met Israëlitische feestdagen. In 1903 wordt de speciale veekeuring op mond- en klauwzeer afgeschaft, omdat deze ziekte dan niet meer voorkomt. Ook wordt in datzelfde jaar 200, subsidie verleend aan de Vereniging tot Bevordering der Paardenmarkten. In mei 1904 behandelt de raad een brief van de Zutphensche Spekslagersver eniging. Deze vereniging zegt in haar brief dat het merendeel van de leden be hoefte heeft om gedurende de zomermaanden mei tot en met september voor hun bedrijf levende varkens te kopen en dat zij er daarom van overtuigd is dat het oprichten van een levende varkensmarkt te dezer stede gedurende genoemde maanden in een dringende behoefte zal voorzien en dat zij van oordeel is dat een dusdanige markt evenals te Arnhem niet aan, maar in de gemeente moet plaats hebben bijvoorbeeld op het Broederenkerkplein op donderdag en beginnende om 7 uur 's morgens. Sedert de vorige proef met het oprichten van een dusdani ge markt die huns inziens kunstmatig was, zijn de toestanden veel veranderd en zal men nu gedurende genoemde maanden kunnen rekenen op gezonde, flinke en geregelde koopkracht. Zij menen dat er zelfs kans is dat exporthandelaren hier zullen gaan kopen en verzoeken om inwilliging. B. en W. voelen wel voor de argumenten en stellen de raad voor het verzoek in te willigen en een krediet van 385, - voor het in orde brengen van het terrein beschikbaar te stellen. Het raadslid Molenaar vindt het houden van die markt op het Broederenkerkplein een ongezonde zaak en vindt dat deze markt op de veemarkt thuis hoort. De Raad verwerpt het voorstel van B. en W. Wel memoreert de voorzitter nog dat er voor het houden van deze markt op de veemarkt geen toestemming van de raad nodig is. 93 L HE

Zutphen (vanaf 1982) | 1984 | | pagina 15