Abraham Bernardus stamde uit een Zutphense familie. Zijn betovergrootva der Louis Albers (Ruurlo 1726-Zutphen 1789)2 had zich in 1759 het kleine bur gerschap van Zutphen verworven. Abr. Bern. was de oudste zoon van Derk Al bers (Zutphen 1821-Zutphen 1869) en Johanna Henrica Goedkoop, dochter van een Rotterdams koopman. Vader Derk was aanvankelijk Rijks veearts der le klasse met tijdelijke standplaats Maastricht, waar Abr. Bern. op de 31ste juli van het revolutiejaar 1848 geboren werd. In 1849 verwierf vader Derk zich de Zutphense zeepfabriek3 en kort daarop vestigde het jonge gezin zich weer in Zutphen. Abraham Bernardus was van huis uit de liberale politieke stroming4 toege daan en stond positief tegenover de recente technische vorderingen en de zich sterk ontwikkelende natuurwetenschappen, door middel waarvan de kwalen der mensheid als ziekte en armoede overwonnen zouden kunnen worden; wel vaart en goede zeden zouden hand in hand gaan. Men diende de handen uit de mouwen te steken en, zo nodig, niet te schromen de vertrouwde huiselijke haard te verlaten. Hij was van kindsbeen af gewend aan het idee de wijde wereld in te trekken. Zijn oom Louis Albers (Zutphen 1827-Straat Madura, Nederlands Oost-Indië 1845) was in opleiding bij de koopvaardij, nauwelijks 18 jaar oud, overleden aan boord van een schip in de Oostindische wateren. Abr. Bernardus' tante Jenneken Albers (Zutphen 1832-Nijmegen 1881, getrouwd met Dr. Jan Hendrik Croockewit) had eveneens de wereldzeeën bevaren en resideerde o.a. als residentsvrouwe te Banka (Ned. Oost-Indië). Oom Johannes Jacobus Goed koop vertoefde voor zaken veelvuldig in het buitenland. Een neef van vader Derk, Johannes Marinus Albers (Zutphen 1821-Grand Haven, Michigan, U.S.A. 1902) was in 1854 naar Noord-Amerika geëmigreerd.5 Ook Abraham Bernardus koesterde reeds in zijn jonge jaren wereldwijde aspiraties. Het streelde zijn gevoel van eigenwaarde dat Nederlanders door de eeuwen heen op waterbouwkundig gebied een belangrijke rol gespeeld hadden. Met grote bewondering volgde hij de operaties van de Franse burggraaf Ferdi nand de Lesseps6, diplomaat en groot organisator, die in 1859 begonnen was in Egypte de Landengte van Suez te doorgraven om een verbinding tot stand te brengen tussen de Rode Zee en de Middellandse Zee. Studententijd te Delft Men kwam in de familie overeen dat Abraham Bernardus civiel-ingenieur zou worden. De leiding van de zeepfabriek zou t.z.t. overgaan op zijn jongere broers Bernardus Abraham (Venlo 1850-Zutphen 1915) en Louis Albers (Zut phen 1857-Gorssel 1940). Abraham Bernardus liet zich in 1866 inschrijven aan de Polytechnische School te Delft en ging aldaar op kamers wonen o.a. aan de deftige Hypolitusbuurt. Hij werd lid van het Delftsch Studentencorps, werd ontgroend en nam actief aan het Corpsleven deel. Hij heeft zitting gehad in de 76

Zutphen (vanaf 1982) | 1984 | | pagina 22