J. KREYENBROEK Op 31 juli 1882 richten veehandelaren en veehouders uit Zutphen en omgeving zich tot de Gemeenteraad met het verzoek om de veemarkt in het vervolg op een vaste dag en op een vaste plaats te doen houden. Tot die tijd werden de veemarkten op allerlei plaatsen gehouden. Zo werd in 1578 beslist dat de paar denmarkt buiten de Hospitaalpoort en de ossenmarkt buiten de Laarpoort ge houden moest worden. In 1643 besluit men de door hertog Reinoud ingestel de, maar door de Tachtigjarige Oorlog niet meer gehouden paardenmarkten, opnieuw in te voeren en wel op 25 juni en 12 november. Naast de bestaande vette beestenmarkten in oktober, wordt in 1724 ten ge rieve van de burgers en ingezetenen een nieuwe magere beestenmarkt inge voerd die op 10 april gehouden zal worden. Valt deze 10de op een zondag, dan zal de markt een dag eerder gehouden worden. Reeds in 1738 probeert men een betere plaats voor de veemarkt te vinden. Dan worden de timmermeesters verzocht naar een andere "bekwamer dan de ordinaire plaats" uit te zien voor de vette beestenmarkt. In 1766 blijkt de veemarkt op de Houtmarkt te worden gehouden, want op 12 februari wordt besloten om gedurende de tijd dat de straat daar gerepa reerd wordt de paarden- en beestenmarkten naar de Nieuwstad te verplaatsen. In oktober van dat jaar praat de raad weer over de veemarkt. De kooplieden hebben de raad mondeling laten weten dat het experiment met de verplaatsing naar de Nieuwstad niet geslaagd is. Het is daar veel te klein en dat geeft veel ongemak en nadeel aan de kooplieden. Ze vragen dan ook de veemarkt weer naar de markt terug te plaatsen, of elders een ruimere plaats aan te wijzen. Men besluit dan de in dat jaar nog te houden beestenmarkten te houden op de "plantage" tussen de Laar- en Hospitaalpoorten (de huidige Boompjes- wal). Ter voorkoming van ongelukken zullen er touwen worden gespannen langs de bomen die aan de kant van de binnengracht staan. Ook de plantage blijkt nog geen vaste plaats te zijn, want in 1768 houdt men de magere beestenmarkt weer op de Schupstoel, waarna de veemarkt in 1776 weer naar de Boompjeswal verhuist. Op 22 oktober 1791 krijgen de politiemeesters opdracht te onderzoeken of het aantal veemarkten niet uitgebreid dient te worden. Na overleg met de voornaamste kooplieden is men tot de conclusie gekomen dat de vier najaars veemarkten in oktober en november moeten blijven. Het wordt nuttig geoor deeld de andere markten met twee uit te breiden, namelijk één op 20 april, of als die op een zondag valt de zaterdag ervoor, en één op de zaterdag voor Ja- 65 DE ZUTPHENSE VEEMARKT (I) De periode tot 1884

Zutphen (vanaf 1982) | 1984 | | pagina 11