oftewel 70°7o. Geen enkele patiënt bijvoorbeeld in de Lange Hofstraat of op de IJsselkade, waar de woontoestanden aanmerkelijk beter waren. Cholera is een snel verlopende ziekte, die in zeer korte tijd de dood ten ge volge kan hebben. Men kan daarom aannemen, dat met de aangifte niet werd gewacht. Uit de vergelijking van de bovengenoemde lijsten met de overlijdens- registers bleek, dat 72,2 van de overleden patiënten binnen 24 uur is gestor ven. De sterfte bij de mannen was hoger dan bij de vrouwen, resp. 66,7 en 62,3 Bij kinderen tot en met twaalf jaar bedroeg de sterfte 59,5 In totaal werd 40,7 °7o van de patiënten opgenomen in het gasthuis. De mili tairen gingen naar hun eigen Infirmerie5 (4,6 van de patiënten). De overige 87 patiënten (54,7 bleven thuis en wel 58 van de mannen en 50,7 van de vrouwen. Van het totaal aantal patiënten vormden de mannen 54 °7ode vrouwen 46 °7o Sociale gevolgen Op een van de nominatieve lijsten zijn de patiënten grotendeels per straat en op naam gerangschikt. Deze lijst is waarschijnlijk gehanteerd bij de afwikke ling van de nasleep van de epidemie. Achter vele namen staat vermeld, dat bij voorbeeld 1,50, 3, - 4, - enz. is betaald. Waarvoor werd betaald blijkt niet uit deze lijst. De notulen van het Oude en Nieuwe Gasthuis melden, dat de kosten van verpleging op de gemeente werden verhaald en wel op die ge meente waar de patiënt of de vader van een minderjarige patiënt was geboren. Waar de kostwinner is overleden is met potlood genoteerd: ''verdienste weg" of "behoeftig". Dat de cholera de minder draagkrachtige, de slechter gehuisveste inwoners van Zutphen trof, blijkt niet alleen uit het aantal patiën ten in de Polsbroek en omgeving, maar ook uit deze potlood-aantekeningen: in 31 gevallen is "verdienste weg" of "behoeftig" genoteerd. Slechts vier keer staat er "gegoed". De cholera-epidemie heeft menigmaal zeer dramatische gevolgen gehad, zo als b.v. in het gezin waar binnen 48 uur eerst de moeder, daarna op één dag drie kinderen en tenslotte de vader overlijdt. Hier staat in potlood achter: "enig overgebleven kind aangenomen door. (volgt naam)." In een ander geval treedt een broer van twintig jaar op als kostwinner voor de jongere kin deren. Van de zeven overblijvende weeskinderen komen er drie bij anderen in huis, vier gaan naar het Gebroeders Bakker's Weeshuis. Eindverslag In de raadsvergadering van 31 december 1866 brengt burgemeester Coenen een eindverslag uit. Bij die gelegenheid werd iedereen bedankt, die zich ver dienstelijk had gemaakt. Sommigen ontvingen bovendien een beloning. De 29

Zutphen (vanaf 1982) | 1984 | | pagina 7