Waarschijnlijk zijn er veel leden van de Historische Vereniging Zutphen die iets weten of ontdekken dat anderen ook interessant zouden vinden, zonder dat hierover een uitvoerig artikel geschreven kan worden. Ook kunnen er vragen zijn over zaken die met de geschiedenis van Zutphen te maken hebben, bijvoorbeeld naar aanleiding van een artikel in Oud-Zutphen. De bedoeling van de rubriek l'Zutphens Allerlei" is dat u daarin korte opmerkingen of vragen kwijt kunt. Op die vragen komt hopelijk vanuit de lezerskring een antwoord dat eveneens in de rubriek geplaatst kan worden. Redactie In het 'Jaarboek Achterhoek en Liemers 1982' over Gemeentewapens staat een artikel over het wapen van de gemeente Warnsveld van J. W. van Petersen. De eindconclusie betreffende de naam Warnsveld luidt: Een re cente hypothese is dat de "oorspronkelijke Germaanse naam is geweest Warinas feldu, hetgeen zou betekenen woeste vlakte van Warin" (ontleend aan Maurits Gijsseling: Toponymisch Woordenboek van België, Nederland, Luxemburg, Noord-Frankrijk en West-Duitsland). Vorig jaar was ik een paar weken op Guernsey en als nieuwsgierige schoolmeester kocht ik daar "A Short History of Guernsey" geschreven door Peter Johnson, een soort uitgave van het historisch genootschap voor Guernsey. Hierin vond ik een verklaring van de naam Guernsey. Guernsey is een taalkundige constructie als bij ons Schiermonnikoog, waarin oog eiland betekent. Guernsey is dus het eiland van Guerns. Guerns is dan weer de Romaanse schrijfwijze van Warns of Warnar, zoals Guillaume van Willem en De Gaulle van (Van) de Walle. Letterlijk zegt de tekst dan: "Thus Warnar(s)oy Guernsey) may have been Warner's Island, a Norse Pirate or chief who perhaps seized the island sometimes during the 9th or 10th centuries." Volgens Van de Schaar's Woordenboek van Voornamen zijn de namen Warns, Warin, Warren, Wer ner enzovoort allemaal afgeleid van de Germaanse stam voor bewaren, zorgen voor of bewaken. Misschien moet er voor de oorsprong van de onbekende reus van Warnsveld verder gezocht worden in de Scandinavische landen onder wat wij in onze vaderlandse geschiedenis de Noormannen noemen. W. J. Buijs 35 ZUTPHENS ALLERLEI

Zutphen (vanaf 1982) | 1984 | | pagina 13