voorlopig houten kerkgebouw neergezet. Ook het aanwezige Zondags schooltje was nog erg primitief. De leerlingen konden de nieuwsgierige Indianen door de reten naar binnen zien gluren. Evenzo was het gesteld met het eerste kleine lage huis (nu, sterk verbeterd, aangeduid met 225 Clinton Street) dat Johannes Marinus te Grand Haven bouwde. In dit huis werden alle volgende kinderen geboren, 's Winters kon het gebeuren dat ze bij het ontwaken een laagje sneeuw op hun dekens aantroffen. Het was flink aanpakken, maar de vestiging is een succes geworden. In 1876 verwierf Johannes Marinus zich te Grand Haven een tweede huis (114 South Third Street); daar tegenover (115 S. Third Str.) bouwde in 1886 zijn zoon Frederik een ruim huis met twee waranda's, het "Fred Albers House" genoemd. In de jaren dat ik met de nazaten van Johannes Marinus corres pondeerde, waren deze huizen nog steeds in het bezit van, en werden ze bewoond door leden van de "Albers family". Ze hadden voor hen inmiddels een historische waarde gekregen. In bovengenoemde kleine kerk werden alle diensten "als van ouds" in het Nederlands opgedragen. Maria Aleida ging er fier op dat ze tot aan haar dood nooit een woord Engels of Duits heeft gesproken; het ware Woord Gods was in het Nederlands, zoal niet het Zutphens dialect. Te Grand Haven werden nog zeven kinderen geboren; in totaal werden drie zoons en drie dochters volwassen. Johannes Marinus Sr. zette te Grand Haven een huisschilders- en woninginrichtingsbedrijf op, waaraan zijn drie zoons Johannes Marinus Jr., Frederik en Hendrik deel gingen nemen: de firma "Albers and Sons, Painters", welke de zoons na de dood van hun vader (Johannes Marinus Sr. werd bijna 81 jaar) voortzetten onder de naam "Al bers Brothers, Painters and Decorators". Ze waren tevens zeer actief in het plaatselijk leven. De zoon Frederik was ouderling, secretaris van de kerke- raad, gedurende 68 achtereenvolgende jaren Zondagsschoolonderwijzer en gedurende 38 jaren leraar van een sterklas voor bijbelonderricht voor vol wassenen.15 De zoon Hendrik was diaken, secretaris van de kerkeraad en Zondagsschoolonderwijzer en -inspecteur te Grand Haven. De dochter Anna trouwde met een makelaar, tevens directeur van een verzekeringskantoor in Grand Rapids (Michigan), zoon van een predikant; de dochter Clasina Hendrika Johanna, ongetrouwd, werd onderwijzeres te Grand Haven; de dochter Maria Alida was met haar man eigenaar van een winkel in huishoudelijke artikelen, ijzerwaren en gereedschappen te Grand Rapids. Johannes Marinus Sr. had vier Albers-kleinzonen (kortheidshalve ver meld ik alleen de mannelijke kleinkinderen), van wie er drie een academi sche graad behaalden: resp. een architect en hoofdingenieur stadsplanning te Madison, Wisconsin 16; een accountant Banker's Trust Company, Wall- 5

Zutphen (vanaf 1982) | 1984 | | pagina 7