herberg-branderij Het Houten Wambuis,2 gelegen voor de Zutphense Hos pitaalspoort, verwierf zich in het voorjaar van 1759 het klein burgerschap van Zutphen en trouwde, in 1758, met Geertruid Immink uit Gendringen. Hun zoon Derk Albers (1761-1805) was eveneens Zutphens burger en eigenaar (sedert 1781) van Het Houten Wambuis en tevens van een grutterij in de Zutphense Laarstraat (op de hoek van het Hogestraatje); én van het Jachthuis (nu een hotel) en de nabij gelegen Velder Bouwhof onder Warns- veld. In 1786 won hij het Zutphense Kramersgilde. In hetzelfde jaar 1781 dat zijn vader hem Het Houten Wambuis schonk, trouwde Derk met Johan na Maria Roosegaarde3 uit Doetinchem. Eén van hun zonen, Frederik (1791-1862), in 1816 getrouwd met Clasine Graffelman uit Warnsveld, grutter en commissionair in granen te Zutphen, was de vader van Johannes Marinus, de hoofdpersoon van dit verhaal. Hoewel Zutphenaar vierde ge neratie (ofschoon zijn voorouders steeds met niet-Zutphense meisjes trouw den), en dus goed ingeburgerd, zou Johannes Marinus zijn stad, en zelfs zijn vaderland op 33-jarige leeftijd verlaten. Alvorens te beschrijven hoe dat zo gekomen is, zal ik, ter nadere aanduiding van het milieu waartoe Johannes Marinus behoorde, eerst zijn naaste familie kort de revue laten passeren, inbegrepen zijn Albers-ooms en -tantes, en zijn (generatiegenoten) Albers- neven en -nichten.4 Sociaal milieu Johannes Marinus had een broer, Evert Hendrikus Albers, die bakker5 was te Zutphen; en drie ooms en twee tantes aldaar. De ooms waren resp. a) Hendrik Albers, makelaar in granen en expediteur; b) Bernardus Albers, grutter in de Laarstraat (aanvankelijk in het bedrijf van zijn vader Derk, later, sedert 1821, in de Laarstraat 24 en belendend pand, bestaande uit woonhuis met erf, een bedrijfsruimte met rosmolen, een open plaats, een pakhuis, tuin en bergplaats6) en rentmeester van de Hervormde Gemeente van Zutphen; hij was getrouwd met Jenneken Coolhaas 7; c) Willem Albers, bakker. De tantes waren resp. a) Geertruid Albers, grutterse, trouwt met een grutter, zoon van een leerlooier; b) Hendrika Elizabeth Albers, echtge note van een broodbakker en makelaar in granen, zoon van een koopman. Johannes Marinus had zes neven (cousins) en twee nichten (cousines). De neven waren resp. a) Barend Hendrikus Albers, grutter en tabakskoper te Zutphen; b) Derk Albers, Rijksveearts der eerste klasse, vervolgens zeep zieder te Zutphen8, tevens provisor van het Zutphense burgerweeshuis; c) Bernardus Albers, arts (doctor med.) o.a. te Nijmegen; d) Evert Hendri kus Albers, bakker te Zutphen; e) Leendert Johannes Albers, wijnkopers gezel, vervolgens claviger van het Stedelijk Gymnasium te Zutphen; f) Derk 2

Zutphen (vanaf 1982) | 1984 | | pagina 4