In het Pingsdorf-type aardewerk (afb. 5 en 6), versierd met oranje, rode of bruine verf (van ijzerhoudende kleislib), valt in het vondstmateriaal een tweetal soorten baksel te onderscheiden: - baksel A heeft een zeer fijne zandmagering, is middelhard gebakken 9 en heeft een gele (soms bruinige) kleur, soms een grijze kern. Het oppervlak voelt krijt-achtig aan: het baksel lijkt erg veel op Badorf-type aardewerk; - baksel B heeft een iets minder fijne magering (zand tot 1 mm), is harder gebakken en heeft een grijsgele tot geelwitte kleur, soms met een grijze kern. Veel scherven zijn klinkend hard gebakken en hebben een donkere geelgrijze kleur. Het oppervlak van baksel B is ruwer (als fijn schuurpa pier). Vermoedelijk hangt het verschil in baksels samen met een verschil in plaats van herkomst of een verschil in ouderdom. Opvallend is dat de versiering haast uitsluitend "komma-versiering1' is.10 Het Paffrath aardewerk (afb. 7), afkomstig uit Paffrath (een plaats ten oosten van Keulen), is hard gebakken en heeft een magering van zand en fijn grind. De scherf is wit met een vliesdun grijs buitenlaagje (gesmoord aarde werk). Op de breuk heeft het een merkwaardige gelaagde structuur (zgn. "bladerdeeg-structuur"). De Paffrather waar bestaat vooral uit kogelpotten, maar ook zijn er kannen, braadsleden e.d. van bekend.11 De eerste categorie middeleeuws aardewerk, het kogelpotaardewerk, is in de Ooyerhoek rijk vertegenwoordigd met een grote variatie aan vormen en baksels. De randscherven zijn alle afkomstig van kogelpotten. Er vallen in de randscherven twee hoofdtypen te onderscheiden: - type I: randen met een S-vormig profiel, flauw tot sterk naar buiten gebogen (afb. 8).12 De afwerking van de rand heeft vier varianten: - type IA: simpel afgerond, - type IB: simpel recht afgesneden, - type IC: verdikte rand, vaak aan de buitenzijde afgeschuind (driehoe kig randprofiel), type ID: verdikte rand met een groef er bovenin. - type II: randen met een in een scherpe knik naar buiten gebogen profiel (afb. 9). Hier zijn er vier varianten: - type IIA: simpel recht afgesneden, - type IIB: afgerond, met een klein opstaand lipje, - type IIC: recht afgesneden, met een klein opstaand lipje, - type IID: recht afgesneden, met een hol profiel. 19

Zutphen (vanaf 1982) | 1984 | | pagina 21