werk van Gützlaff: niemand minder dan de bekende dichter Isaac da Costa noemt hem in enkele gedichten. In de eerste plaats in het gedicht "De Chaos en het Licht" (1850). Daarin pleit Da Costa (onder andere) voor het zen dingswerk: Eens Heilands naam verkondigd en beleden Betuigd van verre en nabij In dat verband noemt de dichter ook Gützlaff, die: ongedeerd door moord- en zeegevaar zich wegen opent tot Japanner en Tartaar en inrukt met Gods woord op Cinaas millioenen des Tarsers bede in 't hart: 'laat U met God verzoenen (2 CorV; 20:2) Een andere toon horen we in het eveneens uit 1850 daterende gedicht: "Aan Dr. K. Gützlaff". Het is een zegenbede, waaruit de oprechte sympathie van Da Costa voor zijn "broeder" Gützlaff blijkt. Het is een fraai voorbeeld van Da Costa's godsdienstige lyriek, die velen onzer wellicht meer zal aanspre ken dan de eertijds zo beroemde "tijdzangen", zoals het bekende "Vijf en twintig Jaren". Met het bovenstaande hoop ik de sfeer van omstreeks 1850 in zendings kringen enigermate te hebben verduidelijkt. J. Reijers Da Costa's Komplete Dichtwerken, uitgegeven door J. P. Hasebroek. 7de druk Leiden z.j., deel 3, p. 222 v.v. - voorwerpen betreffende de geschiedenis van stad en graafschap - topografische collectie: gedrukte kaarten, schilderijen, prenten, foto's, prentbriefkaarten - historische tentoonstellingen Het deel van de topografische collectie dat niet geëxposeerd is, kan tijdens kantooruren bekeken worden na een telefonische afspraak (05750- 16878). 11 HET STEDELIJK MUSEUM ten behoeve van uw historisch onderzoek

Zutphen (vanaf 1982) | 1984 | | pagina 13