Waarschijnlijk zijn er veel leden van de Historische Vereniging Zutphen die iets weten of ontdekken dat anderen ook interessant zouden vinden, zonder dat hierover een uitvoerig artikel geschreven kan worden. Ook kunnen er vragen zijn over zaken die met de geschiedenis van Zutphen te maken hebben, bij voorbeeld naar aanleiding van een artikel in Oud-Zutphen. De bedoeling van onze nieuwe rubriek Zutphens Allerlei" is dat u daarin korte opmerkingen of vragen kwijt kunt. Op die vragen komt hopelijk vanuit de lezerskring een antwoord dat eveneens in de rubriek geplaatst kan worden. De eerste voor beelden vindt u hieronder. Redactie Naar aanleiding van Oud-Zutphen, nr. 4, 1983, blz. 95 (noot 2): Het woord gruit is taalkundig verwant met grut, gort (denk maar aan de familienamen De Grutter en De Gruyter, ook aan Gruuthuize in Brugge). Gruit was een aromatisch kruid of struikje dat, voor de ontdekking van het gebruik van de hop (ongeveer 1400), als kruidend toevoegsel bij de berei ding van bier werd gebruikt. Tegenwoordig noemt men dit struikje gagel (Myrica gale). Het monopolie van de gruit behoorde aan de landsheer, deze verpandde meestal het recht van de verkoop van gruit aan de brouwers. Hieruit is de accijns op gebrouwen bier ontstaan. W. J. Buijs Verschillende lezers hebben zich afgevraagd of er een vergissing was geslo pen in het artikel van J. C. Riemens over de "zwanenzang" van Maarten Luther (Oud-Zutphen 1983, nr. 4, blz. 80). Daar is namelijk te lezen dat Johannes XXIII in het begin van de vijftiende eeuw paus was, terwijl wij ons de in 1963 overleden paus Johannes XXIII nog goed herinneren. De verkla ring hiervoor is, dat de vijftiende-eeuwse Johannes (oftewel Balthasar Cos- sa) een zogenaamde tegenpaus was. Hij zetelde te Pisa van 1410 tot 1415 en telt niet mee bij de naamgeving van latere pausen. Redactie In aflevering 3 (september 1983) van Oud-Zutphen deelde ik het een en ander mede over de Zutphense predikant G. R. Erdbrink en over diens bemoeienissen met het zendingswerk van Dr. K. Gützlaff, "de onvermoeide evangeliebode onder de Chineezen", die in 1850 ook Zutphen heeft be zocht. Ds. Erdbrink is niet de enige geweest die zich interesseerde voor het 10 ZUTPHENS ALLERLEI

Zutphen (vanaf 1982) | 1984 | | pagina 12