P. BITTER Het afgelopen jaar zijn op akkers in de Ooyerhoek, ten zuidoosten van Zutphen, door een lid van de archeologische werkgroep, M. Groothedde, talrijke potscherven opgeraapt en ook enkele stukjes vuursteen. Bij nader onderzoek bleek het te gaan om bewerkt vuursteen uit de Midden Steentijd en potscherven uit de Ijzertijd tot Romeinse Tijd en uit de vroege Middel eeuwen tot heden. De vindplaats De vindplaats, in het buurtschap Ooyerhoek, is gelegen onderaan de flauw aflopende noord-helling van een dekzandrug die opsteekt uit de rivierklei van de IJssel. Het is een concentratie van vondsten aan de hoge kant van een akker. Het aangrenzende, hoger gelegen terrein is geen akker en kon derhal ve niet op scherven worden onderzocht. De akker heeft bij de vindplaats een kleiïge bovenlaag van ca. 30-40 cm dik, gelegen op het zand. Er is geen esdek (oude akkerophoging veroorzaakt door plaggenbemesting). De vondsten zijn vermoedelijk aan de oppervlakte geraakt doordat de boer bij het ploe gen een oude woonplaats heeft aangetroffen. De prehistorische vondsten Het vondstmateriaal is sterk verweerd en beschadigd. De meeste potscher ven zijn slechts 3-5 cm groot. Toch kan van het merendeel de periode en de herkomst worden vastgesteld aan de hand van het baksel en de vervaardi- gingstechniek, in het geval van randscherven en versierde scherven ook aan de vorm. De vuursteenvondsten bestaan uit wat onbewerkt (12 stuks) en wat be werkt vuursteen, waarvan de bewerkte stukken op grond van de vorm van bewerking te dateren zijn in de Midden Steentijd (afb. I).1 Vuursteenvond sten van een dergelijke ouderdom zijn in onze omgeving zeldzaam, voorna melijk doordat er hier nog geen onderzoek naar heeft plaatsgevonden. De grondstof, het vuursteen, moet destijds van elders zijn aangevoerd, omdat vuursteen van nature niet in dekzand voorkomt. Het vuursteen uit de Ooyerhoek is zeer gevarieerd in textuur, helderheid en korrelgrootte - vermoedelijk is het vuursteen uit keileem verzameld (Veluwe, oostelijke Achterhoek of Twente). Van het aardewerk stamt een gedeelte uit de Ijzer tijd of vroeg-Romeinse tijd. 86 ARCHEOLOGISCHE VONDSTEN OOYERHOEK

Zutphen (vanaf 1982) | 1983 | | pagina 16