- het pand op de hoek van de Marspoortstraat en de IJsselkade wordt uitgevoerd volgens een al vastgestelde tekening, waarvan het belangrijk ste kenmerk de ronde gevel is - de hoofdlijnen van de overige panden sluiten aan bij die van dit hoekpand; ze moeten minstens twee verdiepingen hoog worden - er mogen slechts woonhuizen, winkels en koffiehuizen worden gebouwd - uitgewerkte bepalingen worden opgenomen over de minimale hoogte, waarop de balcons moeten worden aangebracht en over de afwerking van de gevels, terwijl het gebruik van rode dakpannen wordt verboden - in ieder afzonderlijk geval dient de gemeenteraad de ontwerp-bouwteke- ning goed te keuren.18 De bouw van de huizen In het voorjaar van 1860 werden de nieuwe IJsselkade en de nieuwe Mars poortstraat van een eerste bestrating voorzien. De rommelige toestand ten noorden van de laatstgenoemde straat, waar het Molenbolwerk en omgeving nog niet door de gemeente was verworven, werd voorlopig door beplanting gemaskeerd.19 In 1863 werden deze werkzaamheden afgerond door de ver breding van de Marspoortbrug en de verdere aanleg van trottoirs en bestra- Inmiddels waren toen aan de IJsselkade de eerste woningen al verrezen, nadat in het najaar van 1860 het grootste deel van de grond door veiling in kleine percelen aan particulieren was verkocht (zie afb. 5). Daarbij was de voorwaarde gesteld, dat ieder perceel binnen achttien maanden bebouwd moest zijn. De verkoop van het perceel op de hoek van de Marspoortstraat liet het langst op zich wachten; de gebogen rooilijn en de gebondenheid aan een al vastgestelde geveltekening zullen hieraan niet vreemd zijn geweest. In april 1862 kon dit perceel tenslotte aan de Nieuwe Sociëteit ter bebouwing worden uitgegeven; het gebouw kreeg de naam "Bellevue". ting.20 pnjs van voor net nest ge keurde plan van de uitbreiding" der &tad aan den ÏJsselkant, waarvan liet programma op vrachtvrije aanvrage ter stedelijke Secretarie te bekomen is. oor het GEM EEN TE-B ES TUUR der STAD 7j U TP IIENwordt uitgeloofdeen Afb. 4 Advertentie in de Zutphensche Courant van 19 december 1857. De in te zenden plannen moeten voor of op den 1 April 1858 vrachtvrij ter gezegde Secretarie ingeleverd zijn. 55

Zutphen (vanaf 1982) | 1983 | | pagina 9