DOMEIN VAN OORLOG. OPENBARE VERKOOPING Afb. 3 Advertentie in de Zutphensche Courant van 12 januari 1856. De Ontvanger der Registratie en Domeinen te Zutpkenals daartoe gemagtigdzalop Donderdag den zeventienden Januarij 1856 des voormiddags ten elf urenten huize van Mej. de Wed. Swartjes in het Nederlandsche Koffijhuis te Zulpiwiten overstaan van den Heer Mr. M. J. van Löben Sels, Notaris aldaar onder voorbehoud van nadere goedkeuring van Zijne Excel, den Minister van Financien, in het openhaar verkoopen, de hierna ver melde Rijks goederen te ZUTPHENwaarvan de kosten bedragen tien percentals MetselwerKen voor Afbraak. 1°. De MARSCHPOORT. 2°. De navolgende BEKLEEDINGSMUREN a. Van de regter face van het Bourgonje Bolwerk, van den schouderhoek tot 17 el van den uitspringenden hoeklangs de rollaag gemeten. b. Van de regter flank van het Bourgonje Bolwerk. c. Van de Gourtine, tusschen het Bourgonje en het Marsch Bolwerk. d. Van de linker flank van het Marsch Bolwerk. e. Van de face van het Marsch Bolwerk. f. Van den Havenmond in de Gourtine, Bourgonjebolwerk een feit en ook de toekomstige bebouwing van de nieuwe kade wilde men nu gestalte gaan geven.15 Daartoe werd een prijsvraag uitgeschreven, waarvan de winnaar op 7 maart 1859 bekend werd: stadsar chitect Langenberg won met zijn inzending getiteld "Architectura" de eerste prijs van 500,—16 (zie afb. 4). Omdat de kade zelf ook al volgens zijn ontwerp was uitgevoerd, kan met recht worden gesteld, dat het Langenberg is geweest, die het nieuwe gezicht van Zutphen heeft ontworpen.17 Hoewel de inzendingen van de prijsvraag verloren zijn gegaan, kennen we het winnende plan omdat het daadwerkelijk is uitgevoerd en tot op de dag van vandaag het stadsbeeld bepaalt. Bovendien kennen we de formele bepa lingen, waarin het plan werd vertaald. De belangrijkste zijn: - er wordt een rooilijn vastgesteld, waaraan de gevels van de te bouwen panden moeten worden geplaatst; deze trekt men ongeveer evenwijdig aan de nieuw gebouwde kademuur in het verlengde van de gasfabriek, met loodrecht daarop de verlengde rooilijnen van de Groenmarkt, welke de nieuwe Marspoortstraat gaan vormen - de breedte van de te bouwen panden bedraagt minstens 10 el 54 VAN VESTINGWERKEN.

Zutphen (vanaf 1982) | 1983 | | pagina 8