R. C. C. DE SAVORNIN LOHMAN In 1977 heeft het Stadsarchief van Antwerpen een lijst gepubliceerd met 16.551 namen van personen die tussen 1533 en 1608 het burgerschap van de Scheldestad verwierven. Het betreft de periode waarin Antwerpen als eco nomisch centrum van West-Europa zijn "Gouden Eeuw" beleefde. Van heinde en ver stroomden er mensen naar de althans tot 1585 zeer welvarende handelsstad, om er een toevlucht te zoeken of hun geluk te beproeven. Dat zich onder hen ook personen uit onze IJsselstreek bevonden, moge blijken uit de hierna volgende "sprokkels" (een 160-tal namen, dus nog geen 1 van het totaal!). Achter de (familie)naam staan: eigen voornaam en die van de vader; plaats van herkomst; beroep. Van de steden langs de IJssel is Arnhem de koploper, met 28 namen; dan volgen Zutphen (24), Deventer (20), Zwolle (17), Kampen (15), Doesburg (4), Bronkhorst (2), Hattem (2); en aan de Oude IJssel nog Doetinchem (Deutekom) met 5 namen. Daarnaast zijn er nog verschillende namen opge nomen van personen uit de Veluwezoom, de Achterhoek, Twente en het graafschap Bentheim. Bij de beroepen die wel van zeer uiteenlopende aard zijn - komt N.B. ongeveer 50% voor rekening van de categorie "textiel" (droogscheerder, kleermaker, oudkleerkoper). Wat Zutphen betreft is dat zelfs meer dan de helft, namelijk 13 van de 24 namen (met daarnaast o.a. 2 goudsmeden en 2 herbergiers). Een opmerkelijke nieuwe poorter, in 1582, is Anthonis van Bronckhorst, kleermaker uit Bronkhorst. Hij heeft zich vermoedelijk na de val van Ant werpen in 1585 (verovering door Parma: einde der godsdienstvrijheid) weer naar het noorden begeven en metterwoon gevestigd in Delft. Daar wordt althans in 1597 in de Oude Kerk begraven Anthonis Pietersz., kleermaker aan het Marctveld (Grote Markt), wiens zonen zich Van Bronckhorst noe men. De oudste: Dirck Anthonisz., volgde zijn vader als kleermaker aan de markt op. De tweede zoon is de vermaarde Delftse schilder o.a. van kerkin terieurs Pieter Anthonisz. van Bronckhorst (wiens zoon Claes Pietersz. overigens ook een verdienstelijk schilder was - zie Nieuw Nederlands Bio grafisch Woordenboek, Dl. II). De wel beweerde afstamming van deze Delftse schilders uit het geslacht der bannerheren Van Bronckhorst wordt hiermede ontzenuwd: hun familienaam is ontleend aan de plaats van her komst Bronkhorst! 31 DE ANTWERPSE POORTERSBOEKEN (1533-1608) en het aandeel van onze IJsselstreek daarin

Zutphen (vanaf 1982) | 1983 | | pagina 9