de markt, indien zij gehandhaafd wordt, te verplaatsen naar één van de pleinen. De raad besluit echter de proef met zes maanden te verlengen. Op 2 oktober 1931 stelt het college de raad voor om tot definitieve invoering van de zaterdagavondmarkt over te gaan. De opbrengst van de marktgelden van april 1930 tot en met februari 1931 is 1546,60 geweest; daar staan als kosten tegenover 400,— voor de marktmeester en 362,56 voor de Reini gingsdienst. Wel wordt overwogen de markt op gezette tijden van plaats te doen verwisselen, zodat niet altijd dezelfde bewoners lastig gevallen worden. Op 15 januari stelt het raadslid Stijntjes voor de zaterdagavondmarkt alleen op de Zaadmarkt te houden, omdat de kooplieden zich verzetten tegen een regelmatige verplaatsing. Besloten wordt de Zaadmarkt als plaats voor de markt te handhaven en tevens in de verordening op te nemen, dat indien Kerstmis, Nieuwjaarsdag of 6 december op zaterdag vallen, de avondmarkt naar de donderdag of vrijdag wordt verplaatst. Dan is het een hele tijd stil rond de avondmarkt. Op 30 augustus 1940 schrijft de commissaris van politie aan B. en W. dat hij besprekingen heeft gevoerd in verband met de verduisteringsvoorschriften. Het resultaat is dat hij voorstelt de zaterdagavondmarkt onder de bestaande omstandigheden als volgt te houden: 1-15 september tot acht uur n.m. 15-30 september tot zeven uur n.m. 1-31 oktober van twee uur tot zonsondergang 1-30 november idem 1-31 december van een uur tot zonsondergang. Op 9 september wordt dit voorstel in de raad behandeld en krijgt de voor zitter op zijn verzoek de machtiging om op dit stuk van de verordening af te wijken. Op 6 augustus 1945 schrijft het college van B.enW. aan de com missaris van politie dat met ingang van 11 augustus de zaterdagavondmarkt weer kan worden gehouden. Dit zal tijdelijk op de Schupstoel zijn. De markten zijn als doorgaande route nog niet beschikbaar. Als op 30 oktober 1946 Jac. van der Veen weer voor tien jaar vergunning krijgt om de markt kramen te verlichten, lijkt alles weer als vanouds. In de verordening op de markten van 1951 staat dat er zowel op donderdag als op zaterdag markt wordt gehouden van 7-13 uur, en zaterdags tevens van 15 uur tot de wettelijke sluitingstijd voor de winkels. Hiermee is in feite dan een eind gekomen aan de zaterdagavondmarkt. In 1961 wordt aan de raad voorgesteld de zaterdagmorgenmarkt te verplaatsen van de Groen- naar de Zaadmarkt, en het sluitingsuur te bepalen op 18 uur. Aldus wordt besloten en vanaf dat ogenblik is er de hele zaterdag markt op de Zaadmarkt. Bronnen: Gemeentearchief Zutphen en Zutphensche Courant 28

Zutphen (vanaf 1982) | 1983 | | pagina 6