Hartman is het met deze redenatie niet eens: hij vindt het juist een markt voor de arbeidende klasse. In andere plaatsen gaat het volgens hem wel goed, dus waarom zou het in Zutphen niet kunnen? De raad blijkt toch het meeste voor het standpunt van het college te voelen, want met zeven voor en negen tegen wordt besloten geen medewerking te verlenen aan het stichten van een zaterdagavondmarkt. In 1924 probeert de marktvereniging het nog eens, maar weer tevergeefs. Maar de marktvereniging is er blijkbaar toch van overtuigd dat de aanhouder wint, want in december 1929 wordt wederom een poging gewaagd. Men blijkt nu toch goede hoop te hebben en noemt meteen een begindatum nl. 5 april 1930. Op 3 januari 1930 delen B. en W. de raad mede dat het verzoek is binnengekomen. Zij blijven echter van mening dat er geen zaterdagavondmarkt moet komen. Maar in de raadsver gadering van 13 januari wordt een amendement ingediend om die zaterdag avondmarkt toch ingevoerd te krijgen, voorlopig althans met een proeftijd van een jaar. Dit amendement haalt het en met elf stemmen voor en vijf tegen heeft Zutphen zijn zaterdagavondmarkt. Dat niet iedereen gelukkig is met deze invoering, blijkt uit een brief van de middenstandsvereniging aan de raad. Zij menen dat er ernstige ontstemming is door het invoeren van deze markt. De winkeliers achter de kramen zullen ernstig nadeel ondervinden en het instellen van een rijverbod zal schade en ongerief veroorzaken. Wanneer deze markt in een werkelijke behoefte zal voorzien, dan zal deze ook op een andere plaats bloeien. Daarom vragen zij deze markt te verplaatsen naar het 's-Gravenhof. Maar ook B. en W. zijn nog niet overtuigd. Want naar aanleiding van deze brief schrijven zij dat zij de mening van de briefschrijvers gegrond vinden, maar dat deze brief te laat komt. Het rijverbod zoals dat op donderdag geldt, wordt nu ook op zaterdag van kracht. Tevens wordt bepaald dat de markt alleen door electrische lampen verlicht mag worden. Deze verlichting wordt geleverd door de Fa. Van der Veen uit 's-Gravenhage. Deze firma verzorgt reeds in tien steden de verlichting op de markt. Dit zakelijk contact zal van zeer lange duur blijken te zijn. Tot aan het seizoen 1962-1963 verzorgde deze firma de verlichting. Toen bleek dat het niet meer lonend was en werd het contact verbroken. Op 5 april 1930 is het dan eindelijk zover: Zutphen heeft zijn zaterdag avondmarkt. De Zutphensche Courant van 7 april besteedt er veel aandacht aan. De marktkoopliedenbond "Mercurius" had zeer velen uitgenodigd in de met guirlandes versierde zaal van "Hotel Centraal". De voorzitter was verheugd dat de burgemeester de markt wilde openen, daarmee het bewijs leverende 'dat nu de raad het besluit had genomen om de proef te doen houden, men eensgezind was om er een succes van te maken. De burge meester ontkende niet dat het een dag van gewicht was. Breed had de raad de voor- en nadelen uitgemeten. Men vreesde voor concurrentie van de winke- 26

Zutphen (vanaf 1982) | 1983 | | pagina 4